Öğrenci temsilciliği tarafından üniversite yerleşkesi önünde düzenlenen eylemde, zam kararının iptal edilmesini talep eden öğrenciler, okula tüm girişler kapatarak, "Bizi öldürün ancak buradan gönderemezsiniz" sloganı
attı.

Öğrenci Temsilciliği Meclisi tarafından yayımlanan bildiride, harç artışı "fakir öğrencilere dayatılan kasıtlı ve dışlayıcı bir karar" olarak değerlendirildi.

Bildiride ayrıca, ''Witwatersrand Üniversitesi işletme değildir ve belli bir azınlığın çıkarlarına göre yönetilemez. Yönetimin finansal sorumluluk ve şeffaflıktan uzak tavrından bıktık'' ifadelerine yer verildi.

Üniversite yönetiminden yapılan yazılı açıklamada ise "32 bin 500 öğrenci ve 5 bin öğretim görevlisinin çoğunluğu derse devam etmek isterken bir grup azınlığın elinde rehin kalması kabul edilemez. Eğitimin devam etmesi için harekete geçeceğiz" değerlendirmesinde bulunuldu.

Ekonomik Özgürlük Savaşçıları EFF Wits Partisi Başkanı Vuyani Pambo, üniversitenin, harç ücretlerini artırarak siyahi öğrencileri dışladığını söyledi.

Pambo, "Siyahi öğrenciler olarak, üniversite bizi fakir olduğumuz ve ailemizin gücü yetmediği için dışlayamaz" dedi.

Güney Afrika'nın en prestijli üniversitelerinden Witwatersrand'da öğrenciler iki gündür yönetimi, geri adım atması için protesto ediyor.