Güney Kore'de doktor grevi: Tabipler birliğine baskın düzenlendi

Güney Kore hükümeti, 20 Şubat'tan beri süren ve hastanelerde kaosa yol açan doktor greviyle uğraşıyor. Bir yetkili AFP'ye yaptığı açıklamada Güney Kore polisinin Kore Tabipler Birliği ofislerine baskın düzenlediğini söyledi. Tapiğler birliği, 3 Mart pazar günü ülke genelinde 25 bin kişinin katılacağı bir eylem düzenleyecek.

Güney Kore'de doktor grevi: Tabipler birliğine baskın düzenlendi

'de yaklaşık 10 bin intörn doktor (intörn iş gücünün yaklaşık yüzde 80'i) geçen hafta işi bıraktı.

Doktorlar, hükümetin yaşlanan toplumla başa çıkmak için tıp fakültesi kontenjanlarını keskin bir şekilde artırma planlarını ediyor.

Bu haftanın başlarında hükümet polisten, işi bırakma eylemiyle bağlantılı kişileri soruşturmasını talep etti.

Seul polisi bugün Kore Tabipler Birliği'ne (KMA) baskın düzenlediğini doğruladı.

KMA, hükümeti "gözdağı verme taktikleri" nedeniyle eleştirdi ve ülkeyi "totaliter bir devlete" dönüştürmekle suçladı.

KMA, üyelerinin pazar günü Seul'de bir miting düzenleyeceğini ve yerel raporlara göre yaklaşık 25 bin kişinin katılmasının beklendiğini söyledi.

DOKTORLARIN LİSANSLARI İPTAL EDİLİYOR

Hükümet doktorlara işe dönmeleri için düne kadar süre vermişti. İşe dönmeyen doktorların lisanslarının iptal olacağını ve yasal işlemlerle karşılaşacağını açıklamıştı.

Sağlık bakanlığı, son tarihten sonra geri dönen doktorların sayısına ilişkin şu anda resmi bir veri bulunmadığını söyledi. 'nin Yonhap haber ajansı grevdeki doktorların çoğunun işsiz kaldığını bildirdi.

Sağlık bakanlığına göre, geçen haftadan bu yana 15 büyük hastanede yapılması planlanan ameliyatların yaklaşık yarısı iptal edildi.

Güney Kore yasalarına göre doktorların grev yapması yasak.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...