Günün fotoğrafı Yemen'den

Onbinlerce gösterici cuma namazı çıkışında devlet başkanının istifası için yürüdü. Bir çocuğun taşıdığı pankart Ortadoğu'nun içinde bulunduğu tabloyu gösteriyordu.

25.02.2011 - 15:33

Günün fotoğrafı Yemen'den

Tunus'ta başlayan isyan fırtınası Mısır'da kasırgaya dönüşüp demir yumruk Hüsnü Mübarek'i devirince kimsenin tahmin etmediği gerçekleşti ve Libyalılar da ayaklandı. Kasırganın ulaştığı yerlerden biri de Yemen'di.

Yemen'de bugün onbinlerce protestocu, cuma namazı çıkışında devlet başkanının istifası için yürüdü.

Protestocular, cuma namazı öncesi sıkı güvenlik önlemleri arasında Sana Üniversitesi'nin ana kapısının bulunduğu meydana akın etti. Göstericilerin yürüyüşünde bir çocuğun taşıdığı pankart dikkat çekiyordu. Ortadoğu'daki neredeyse tüm liderlerin biraraya getirildiği pankartta 'Diktatörlerin sonu geldi' yazıyordu.

Yemen'de halk 32 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevini bırakmasını talep ediyor.

Başkent Sana'da yönetim yanlılarının da gösteri yapması bekleniyordu ancak iki tarafın karşı karşıya geldiğine dair herhangi bir haber şimdiye kadar geçilmedi.

Salih önceki gün, güvenlik kuvvetlerine protestocuları koruma, çatışmaları durdurma ve hükümeti destekleyenlerle muhaliflerin karşı karşıya gelmesini önleme talimatı vermişti.

Son 9 günde Salih karşıtı protesto gösterilerinde 17 kişi ölmüştü. Salih, istifa etmeyi reddetmiş ancak 2013'te yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...