Haber için Haiti'ye gitti, ameliyata girdi

Depremle sarsılan Haiti'ye haber yapmak için giden CNN muhabiri, zor durumdaki bir çocuğu ameliyat etti. Bölgede şiddet gitgide artarken, yardımların dağıtımı sağlıklı bir şekilde yapılamıyor. Haiti'deki Türk ekiplerinin sayısı ise 4'e ulaştı.

Haberler 19.01.2010 - 10:14

Haber için Haiti'ye gitti, ameliyata girdi

Amerikan CNN televizyonunun ünlü sağlık muhabiri Sanjay Gupta depremin yerle bir ettiği Haiti'de enkazdan çıkarılan başından ağır yaralı bir kız çocuğunu ameliyat etti.


Adı açıklanmayan Haitili 12 yaşındaki çocuğun ilk ameliyatını Dr. Carl Winson ve ekibi yaptı ancak ikinci ameliyat gerekti. Bölgede sinir cerrahı olmadığı için CNN'in Atlanta'daki merkezi arandı. Merkez, Port-au-Prince'de bulunan Sanjay Gupta'ya ulaştı.

ABD'de bir hastanede görev yapan, CNN'nin sağlık muhabiri sinir cerrahı Gupta, helikopterle bölgeye getirildi. 40 yaşındaki Gupta, hem ameliyatı görüntüledi hem de eldivenlerini giyerek uçak gemisindeki cerrahlarla ameliyatı yaptı.

Gupta, çocuğun kurtarıldığını ve yardım etmekten gurur duyduğunu söylerken, CNN, çocuğun "USNS Comfort" hastane gemisine götürüleceğini ve ailesi bulunana dek burada kalacağını duyurdu.

BÖLGEDE ŞİDDET ARTIYOR
Öte yandan ülkeyi harabeye döndüren depremin ardından yardım dağıtımlarında çeşitli aksaklıklar yaşanırken, başkent Port Au Prince'de şiddet olayları artıyor.

Port Au Prince'de elektrik sisteminin çökmesi sonucu güneşin batmasıyla birlikte kent karanlığa gömülüyor. Bu nedenle akşamları daha tehlikeli olurken, bazı mahallelerden silah sesleri duyulmaya başlandı.

AKŞAMLARI SOKAĞA ÇIKMAYIN
Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde görev yapan bir Türk polisi, akşamları üst üste silah sesleri işittiğini söyledi. BM yetkilileri ve yerel güvenlik güçleri de, Port Au Prince'de akşam sokağa çıkılmaması yönünde uyarılar yapıyorlar.

BREZİLYALI MUHABİR SALDIRIYA UĞRADI
Şiddet olaylarının arttığı Haiti'de görev yapan Brezilyalı bir fotomuhabirin, çekim yaptığı sırada saldırıya uğradığı ve fotoğraf makineleri ile üzerindeki bazı malzemeye el konulduğu öğrenildi.

DAĞITIM YETERLİ DEĞİL
Sadece yardım malzemeleri için kullanılan uluslararası havaalanına da gün içinde çok sayıda uçak iniş kalkış yapıyor. Havaalanının hemen her noktası yardım malzemeleri ile dolup taşarken, dağıtımın henüz hedeflenen noktanın çok gerisinde olduğu öğrenildi.

BM'nin giriş ve çıkış yaptığı kapılar önünde toplanan ve gün boyu bekleyen Haitililer ise, buradaki BM çalışanlarından, yardım ekiplerinden ve gazetecilerden iş ya da gıda yardımı taleplerinde bulunuyorlar.

GÜVENLİK NEDENİYLE ENKAZDA ARAMA YAPILAMIYOR
Enkazlarda görev yapacak arama ve kurtarma ekiplerinden bazıları, güvenliğin yeterli olmadığı gerekçesiyle bulundukları enkazları terk ediyorlar. Arama Kurtarma ekiplerinin çalışma yaptığı enkazlarda güvenliği BM polisi sağlıyor.

BM BARIŞ GÜCÜ GÖNDERECEK
BM Güvenlik Konseyinin, deprem felaketinin yaşandığı Haiti'ye takviye barış gücü gönderme kararı alması bekleniyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Konseye Haiti'deki BM Barışı Koruma Gücü'ne (MINUSTAH) 2 bini asker, bin 500'ü polis olmak üzere toplam 3 bin 500 takviye personel gönderilmesini önermesinin ardından Konsey üyeleri bu yönde bir karar tasarısı metni hazırlandı. Tasarının bugün son şeklini alarak Konsey'de ele alınıp oylanması bekleniyor.

HAİTİLİ ÇOCUKLARI EVLAT EDİNME KOLAYLAŞIYOR
ABD ise depremde öksüz kalan çocukları evlat edinmeye yönelik işlemleri kolaylaştırdığını açıkladı.

Amerikan İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano, öksüz kalan Haitili çocukların Amerikan topraklarına nakilleri sırasında pasaport ya da Haiti'den verilmesi gereken belge istenmeyeceğini de belirttiği açıklamasında, Haitili çocukları evlat edinmek isteyen Amerikalı ailelerin Haiti hükümetinden çocukların ABD'ye gidebilmelerine olanak sağlayacak belgeleri beklemelerinin gerekmeyeceği de sözlerine ekledi.

Bununla birlikte bu kolaylığın öksüz çocukların durumlarını meşru olarak belgelemeleri durumunda uygulanacağının altını çizen Napolitano, ''Bizim önceliğimiz, geçen hafta meydana gelen felaketten sonra ailelerin Haiti'de bir araya gelmesi, ama öksüz kalan ve ABD'de evlat edinilme koşullarına sahip bu çocuklara yönelik insani jest, onlara ihtiyaçları olan ilginin gösterilmesini sağlayacak'' ifadesini kullandı.

Fransa da benzer bir açıklamada bulunmuştu.

BM Çocuk Fonu Unicef, 2 milyon kadar çocuğun Haiti'yi vuran depremden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilendiğini duyurmuştu.

TÜRK ARAMA EKİPLERİNİN SAYISI DÖRDE ULAŞTI
Haiti'de arama, kurtarma ve yardım çalışmalarına başlayan Türk yardım kuruluşlarının sayısı ise dörde ulaştı.

Depremin ikinci günü Haiti'nin başkenti Port Au Prince'e ulaşmayı başaran ve alışveriş merkezi enkazından 5 kişiyi sağ olarak çıkaran Yeni Yüksektepe GEA arama kurtarma ekibine, bugün başkente gelen 6 kişilik AKUT ile 5 kişilik Kimse Yok Mu Yardım Derneği ekipleri eklendi.

Haiti'ye daha önce 2 kişilik öncü ekip gönderen Türk Kızılayı'nın yardım malzemelerinin ilk bölümüyle bir grup personelinin bulunduğu askeri kargo uçağı da dün akşam saatlerinde başkente indi.

Depremde harabeye dönen başkentin en büyük alışveriş merkezi Carribean Center'da Amerikalı arama ve kurtarma ekibiyle ortak çalışan GEA ekibi, enkazdaki kazı çalışmalarını sürdürdüklerini ve daha da iç kısımlara ulaşmaya çalıştıklarını belirtti.

Ekip lideri Uğur Dinçşahin, ''Çalışmalarımız sürüyor. Enkazdan daha fazla canlı insan çıkarmayı umut ediyoruz. Durmaksızın çalışıyor ve zamana karşı yarışıyoruz'' dedi.

Port Au Prince'e bir askeri kargo uçağı ile dün akşam saatlerinde ulaşan AKUT Derneği üyesi altı Türk, Birleşmiş Milletler bölgesi içinde malzemelerini koyup konaklayacakları çadırları kurmalarının ardından kentte ön keşif çalışmasına başladı.

AŞEVİ KURACAĞIZ
Kimse Yok Mu Derneği ekibinde ise doktor, arama ve kurtarmacı ile üç gönüllü bulunuyor. Kimse Yok Mu Derneği'nin Haiti'deki ekip lideri Ferruh Yücel, şehirde kalıcı olarak insanlara nasıl faydalı olabileceklerini araştırdıklarını kaydederek, ''Öncelikli amacımız aşevi kurmak. Haitililer günde sadece bir öğün yemek yiyebiliyorlar. Onlara yardım etmek istiyoruz. Birleşmiş Milletler yetkilileri ile görüştük. Aşevi kurmak istediğimizi söyledik, yer istedik. Çalışmalarımız devam ediyor'' diye konuştu.

Türk Kızılay ekibi ise, beş ayrı uçaktan gelecek yardım malzemelerinin ilk bölümünün kendilerine ulaşması ile çalışmalarını hızlandırdı. Haiti'de sahra hastanesi kurmayı amaçlayan Kızılay çalışanları, hastaneyi Birleşmiş Milletler'in göstereceği yerde kuracak. Dün gelen ilk kargo uçağında bir grup sağlık personelinin de olduğu, bugün Port Au Prince havalanına inmesi beklenen ikinci askeri kargo uçağındaysa hastane malzemeleri ile ikinci grup personelin bulunduğu kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...