NTV

Hama'da 'katliam' iddiası

Dünya

Suriye'den 108 kişinin öldürüldüğü Hula operasyonun ardından bir şiddet haberi daha geldi. Muhalifler, Hama'da yapılan 'katliam'da en az 80 kişinin öldürüldüğünü iddia etti. Suriye rejimi ise, "terörist grupları" suçladı ve 9 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Suriye'de Hula'da iki hafta önce 108 kişinin öldürülmesinin ardından yeni bir "katliam" haberi muhaliflerin güçlü olduğu Hama kentinden geldi. Suriyeli muhalifler, Hama'da bir köyde düzenlenen operasyonlarda en az 80 kişinin öldürüldüğünü iddia etti. Suriye devlet televizyonu ise Hama'daki olaylardan "terörist grupları" sorumlu tutarak, saldırıda 9 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Suriye devlet televizyonu, "Terörist bir grup, Hama bölgesinde vahşi bir katliam gerçekleştirdi. Teröristler yine Suriyelilerin kanını akıttı" denildi.

Hükümet güçleri ülkenin orta kesimlerinde yer alan Hama yakınlarındaki 'Mazraat El Kebir' kentine operasyon düzenledi.

'BOĞAZLARI KESİLDİ' İDDİASI
Muhalifler tarafından 'katliam' olarak nitelenen operasyon sonrası yapılan açıklamada aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 80 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamada ölenlerin bir kısmının idam edildiği, diğer kısmının da boğazlarının kesildiği ve yakıldığı iddia edildi.

MUHALİFLERDEN İNTİKAM YEMİNİ
Hama'daki "katliam" sonra muhalifler ise intikam yemini etti. Suriye'den "katliam" haberlerinin geldiği sırada BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan, New York'ta BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi toplantılarında bu ülkedeki son durumu anlatacak.

Ülkede önceki hafta da Humus'a bağlı Hule kasabasına bir operasyon düzenlenmiş ve 108 kişi hayatını kaybetmişti.