Hamas 21. yaşını kutluyor

Gazze Şeridi’nde fiili yönetimi elinde bulunduran Hamas hareketi, kuruluşunun 21. yıldönümünü kutluyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2008 - 14:37

Hamas 21. yaşını kutluyor

Hamaslı Başbakan İsmail Haniye, örgütün 21. kuruluş yıldönümü nedeniyle Gazze’de toplanan binlerce Hamas taraftarına, Filistinli grupların İsrail’le ateşkese olumsuz baktıklarını söyledi. Haniye, 9 Ocak’tan sonra, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın görev süresini uzatmayacaklarını da vurguladı. Hamas’ın 21. yıldönümü kutlamaları için, Gazze’nin batısında, El Rimal bölgesindeki El Ketibe meydanında binlerce Hamas taraftarı toplandı. Maskeli ve maskesiz Hamaslı militanlar, güvenlik güçleri ve Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları da jiplerle meydan etrafında yer aldı.

Hamas liderlerinden Halil El Haya, meydandakilere özetle, “Sesimizi bütün dünya duysun. Arap ülkeleri, batılı ülkeler... Hamas çok güçlüdür. Ateşkesi isterse devam ettirecek, istemezse ettirmeyecek güce sahiptir. Hamas, diğer grupların da görüşünü alır ama en güçlü Hamas’tır” diye seslendi.

Daha sonra kürsüye İsmail Haniye geldi. Haniye, bir saati aşkın konuşmasında, İsrail’le ateşkes, Filistin’de devlet başkanlığı, Filistinli gruplar, özellikle Hamas ve El Fetih arasındaki diyalog konuları üzerinde durdu.

Haniye, Filistinli direniş gruplarının ateşkes konusunda olumsuz bir tutum aldıklarını ifade ederken, ateşkesin ne ablukayı kaldırdığını ne de İsrail’in saldırılarını durdurduğunu söyledi.

“Abbas’ın 9 Ocakta dolan görev süresini uzatmayacağız” diyen Haniye, Filistin’de anayasa niteliğindeki “Temel Yasa hükümlerine göre hareket ettiklerini” ifade etti. Haniye, FKÖ’nün Abbas’ı Arafat’ın yerine devlet başkanı seçmesiyle ilgili olarak da alaycı ifadeler kullandı ve henüz bir Filistin devletinin kurulmadığını, Abbas’ın böyle davranarak Temel Yasa hükümlerini çiğnediğini öne sürdü.

KARDEŞİMİZ TÜRKİYE...
Haniye, konuşmasında ABD seçimlerine değinirken de yeni başkan seçilen Barack Obama ve yönetiminin kendilerine baskı yapması halinde bunun bir işe yaramayacağını savundu ve “Bush düştü, Hamas düşmedi. Filistin halkı hala ayakta, direniyor ve direnecek” dedi.

İsmail Haniye, 2009 yılı için Gazze’de yapacakları düzenlemeleri anlatırken, “Kardeşimiz Türkiye” nitelemesini kullanarak, Türkiye’nin Gazze’ye bir tanı merkezi açacağını söyledi. Ürdün’ün bir göz hastanesi, Katar’ın da bir spor kompleksi inşa edeceğini belirten ve bu spor merkezine, İsrail tarafından düzenlenen suikastta hayatını kaybeden Hamas liderlerinden Ahmed Yasin’in adının verileceğini kaydeden Haniye, bu tür yatırımlar için hükümetinin arazi vereceğini de bildirdi.

Hamas’ın Gazze’deki kutlamalara katılacakları taşımak için bölgedeki otobüslerin çoğunu kiraladığı da belirtiliyor. Ayrıca, okullara ve camilerden halka da sabah saatlerinden bu yana yürüyüşe katılıp destek vermeleri çağrıları yapıldı. Görgü tanıkları, Hamaslıların sabah okullara giderek, öğrencilere 5-10 şekel dağıtıp sandviçler vererek, kutlamaların yapıldığı meydana gitmelerini teşvik ettiği belirtildi. Ayrıca, bazı okulların da öğrencilerin kutlamalarda yer alması için kapatıldığı ifade edildi.

Sayfa Yükleniyor...