İsrail’in Gazze saldırıları 21. gününe girerken, Ramallah’ta Filistin lideri Mahmud Abbas’la görüşen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İsrail’in tek taraflı ateşkesi de düşünmesi gerektiğini söyledi.

Ancak İsrail, Ban’ın bu önerisini mantıklı bulmadığını açıkladı. Mısır’ın planı ve Hamas’ın “İsrail ordusunun bir hafta içinde Gazze’den çıkması karşılığında bir yıllık ateşkes” önerisinin müzakere edildiği belirtiliyor.

Ancak Hamas lideri Halid Meşal’in son yaptığı açıklamada, “İsrail saldırıları sürdükçe, Hamas da direnişe devam edecektir” ifadeleri yer aldı ve Hamas’ın ateşkes için İsrail’in şartlarını kabul etmeyeceğini duyurdu.

Katar’da düzenlenen Olağanüstü Arap Birliği toplantısının açılışında konuşan Meşal silahlı direnişin yenilgiye uğramadığını da söyleyerek, Katar’da toplanan Arap Birliği liderlerine İsrail ile tüm ilişkilerini kesme çağrısı yaptı.

Ancak Meşal’in açıklamasının ardından gelen başka bir haberde, Hamas’ın bir temsilcisini ateşkes müzakereleri için Kahire’ye gönderdiği bildirildi. Hamas’ın siyasi bürosundan Muhammed Nasır El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, bugün geç saatlerde Kahire’ye bir temsilci yollanacağını bildirdi. Mısır’da İsrail’in ateşkes teklifine yönelik değerlendirmelerin yapılacağı söylendi.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ise, ateşkes konusunda bugün Amerikalı meslektaşı Condoleezza Rice ile görüşecek. İsrail’den bir heyet de Kahire’deki müzakerelere katılıyor.

ARAP DÜNYASI BÖLÜNDÜ
Katar’da düzenlenen Olağanüstü Arap Birliği toplantısı ise Arap dünyasındaki bölünmüşlüğü bir kez daha gözler önüne serdi. Suriye’nin etkisiyle sert bir karar çıkmasından endişe eden Mısır ve Suudi Arabistan toplantıya katılmadı.

Arap Birliği’ne üye olmayan İran’ın Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da Katar’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Toplantıda konuşan Suriye lideri Beşar Esad ise toplantıda yaptığı konuşmada, tüm Arap ülkelerinin İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesmeleri gerektiğini söyledi ve “Arapların İsrail ile barış girişimleri çökmüştür” dedi.