'Hamas militanları Türkiye'de eğitim görüyor'

İsrail'in Yedioth Ahranoth gazetesi, Hamas militanlarının Türkiye'de eğitim gördüğünü iddia etti.

29.09.2010 - 15:30

'Hamas militanları Türkiye'de eğitim görüyor'

İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesi, Hamas militanlarının Türkiye'de eğitim gördüğünü yazdı.

Gazetenin haberinde, "İsrail gizli servisi Şin Bet, eğitim amacıyla Türkiye’ye gönderilmek üzere Hamas’a militan bulmaya çalışan bir Arap İsrailli'yi tutukladı" denildi.

Haberde şu ifadeler yer aldı:

"Tutuklulardan bir tanesi, bir başka Arap İsrailliyi Hamas’a kazandırması için kendisine teklif götürüldüğünü itiraf etti. Tutuklu söz konusu yeni militanın eğitim için Türkiye’ye ya da Suriye’ye gönderileceğini iddia etti."

Şfaram ve Umm el Fahm’da yaşayan Mazen Mahzuma ve Halid Agbariya isimli iki şüpheli birkaç hafta önce Şin Bet ve İsrail polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Dün Hayfa Bölge Mahkemesi’nde yapılan duruşmada sonucunda Mahzuma ve Agbariya, Hamas’ın İsrail’e karşı operasyonlarda kullanılacak silahların saklandığı depoları aramaktan suçlu bulundu.

TÜRKİYE YA DA SURİYE
Agbariya ayrıca kendisinden yeni bir Arap İsrailliyi Hamas’ın bünyesine katmasının istendiğini söz konusu yeni militanın eğitim için Türkiye ya da Suriye’ye gönderileceğini belirtti. Agbariya bu talebi gerçekleştirmeyi reddettiğini söyledi.

Mahzuma ise bir başka İsrailli Arap’ın Hamas faaliyetlerine dahil edilmesi yönünde çabalar olduğunu doğruladı ancak bu girişimlerden bir sonuç elde edilemediğini ifade etti.

Mahzuma kardeşinin Suriye’deki askeri yetkililerle bağlantı halinde olduğunu ve kardeşinden Suriye için İsrail’deki çeşitli noktaların fotoğraflarının çekilmesini istediğini de belirtti.

İkili geçtiğimiz yıllarda defalarca Suudi Arabistan’da Hamas yetkilileriyle görüştüklerini kabul etti. Tutuklular görüşmeleri Mahzuma’nın kardeşinin düzenlediği, Arap İsraillileri Hamas’a çekme işini asıl yapanın da bu kardeş olduğunu söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...