Kısa adı AAI (Atmosfair Airline Index) olan uluslararsı çevre endeksi artık hangi havayolunun daha çevre dostu olduğu sorusuna kolayca yanıt verebiliyor.

Atmosfair’in hazırladığı ve çarşamba günü Berlin Uluslararası Turizm Fuarı’nda ilki kamuoyuna duyurulacak olan uluslararası çevre endeksine göre en çevre dostu uçak şirketi İngiliz Monarch Airlines. Monarch Airlines‘ı Alman Condor takip ediyor. Lufthansa, Continental ya da American Airlines gibi büyük havayolları ise listenin sonlarında yer alıyor.

Atmosfair uzmanları iki yıl boyunca uçakların kişi ve km başına ne kadar karbondioksit salımına neden olduğunu hesapladılar. En az yakıtla en çok yolcuyu taşıyan hava yolları en çevre dostu olarak tesbit edildi.

HADEF: UÇAK YOLCULUKLARINI AZALTMAK
Atmosfair’in yöneticisi Dietrich Brockhagen, Alman die Tageszeitung gazetesine verdiği demeçte hedeflerinin uçak yolculuğunu azaltmak, optimal hale getirmek olduğunu, hedef kitlesi olarak da tatile uçakla giden özel müşteriler ile büyük firmaları seçtiklerini söyledi. "Bize gelen firmalar arasında sadece Frankfurt ile Hongkong arasında yılda en az 6000 uçak bileti satın alanlar vardı“ diyen Brockhagen, işverenlerin artık fiyatın yanısıra aldıkları hizmetin çevreci olup olmadığına da dikkat ettiklerini vurguladı.

Brockhagen bundan böyle her yıl yayınlanacak çevre endeksinin uzun vadede uçakların ve havaalanlarının yapımında da etkili olacağını umuyor. Alman Ulaşım Klübü VCD de her yıl Otomobil Çevre Listesi yayınlayarak kara yolunun daha çevreci olmasına katkıda bulunuyor. Atmosfair’in de benzer bir başarıya ulaşması bekleniyor.