'Hata yapmadık'

CNN, ABD'deki Türk-Amerikan toplum temsilcilerinin, Türkiye'nin bir bölgesini Kürdistan olarak gösteren haritayla ilgili şikayet mektubuna, ''hata yapmadık'' cevabını verdi. Daha önce de benzer bir harita yayınlayan CNN özür dilemişti.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.10.2014 - 10:01

'Hata yapmadık'

Amerikan uluslararası haber kanalı CNN International'ın Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Allison Gollust, Türk-Amerikan toplumunun söz konusu haritayla ilgili şikayetine yanıt gönderdi.

Başkan Yardımcısı Gollust'un, Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı Danışma Kurulu üyelerinden Ali Çınar'a gönderdiği yazıda, Doğu ve Güney Anadolu bölgelerini Kürdistan olarak göstermelerinde bir hata olmadığını, haritada o bölgede yaşayanları kastettiklerini belirtti.

Yayınladıkları haberin IŞİD ile bağlantılı olduğunu bildiren Gollust, haritayla bölgedeki Kürt varlığını kastettiklerini ifade etti.

Anadolu Ajansı muhabirine açıklamada bulunan ABD'deki Türk toplum temsilcilerinden Ali Çınar ise CNN'in en üst temsilcilerinden özür içeren bir yazı beklerken, bu şekilde yanıt gelmesinden dolayı hayrete düştüklerini bildirdi.

''CNN özür dileyene kadar mücadelemiz devam edecek'' diyen Çınar şunları kaydetti:

''CNN hatasını kabul etmeyip hatasında ısrar etmekle, basın ilkelerine uymadı. Örneğin Amerika'nın Teksas ve Florida eyaletinde Latin asıllıların oranının yüzde 90'ın üzerinde olduğu gerçeği var diye, Amerikan haritasında bu bölgeyi Meksika diye belirtebilir miyiz En fazla, Kürt kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı bölge diyebiliriz.''

Bu gerçeği yazdığı mektupta da, dile getirdiğini belirten Çınar, ''Türkiye içinde Kürt çoğunluğun olduğu yerlere de Kürdistan olarak isim verilemez ve bu yüzden biz CNN'in yayınında kasıt ararız'' dedi.

Çınar, CNN'e yazdığı cevap yazısında ayrıca, 21. yüzyılda bölgeyi etnik köken olarak ayırmanın ''düşmanlık tohumları eken tehlikeli bir oyun'' olduğunu ifade ederken, o bölgede yaşayanların tamamının da Kürt kökenli vatandaşlardan oluşmadığını sözlerine ekledi.


CNN DAHA ÖNCE ÖZÜR DİLEMİŞTİ
Amerikan televizyonu CNN International 2009 yılında yayınladığı benzer bir harita için ise, özür dilemişti.

CNN sunucularından Campbell Brown yayınladıkları haritayla ilgili özür dilemiş ve şu açıklamayı yapmıştı: “Geçen Cuma günü yayınladığımız bir haritada yapılan hatayı düzeltmek istiyoruz. Kullandığımız haritada ‘Kürdistan’ diye bir bölge belirlenmişti. Söz konusu haritada hatalı olarak Irak, İran ve Türkiye’yi kapsayan bölgede böyle bir ülke olduğu ima edilmişti. Bu üç ülkede çok sayıda Kürt yaşamasına karşın Kürdistan diye bir devlet yok. Hatamızdan dolayı özür dileriz” dedi.

Sayfa Yükleniyor...