Fransa'da Mart ayında iki turlu düzenlenecek bölgesel seçimler öncesi, bir sol partinin aday gösterdiği başörtülü İlham Moussaid, sol ve sağ partilerden kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı.

Marsilya'da üniversite öğrencisi olan 22 yaşındaki genç kadın, ''Hem laik, hem feminist hem de başörtülü olabileceğini'' söyleyerek, kendisine yöneltilen eleştirilerin haksız olduğunu savundu.

Troçkist eğilimli Olivier Besancenot'un liderliğini yaptığı ''Yeni Kapitalizm Karşıtı Parti''nin, başörtülü genç kadını aday göstermesi, sosyalist ve komünist parti temsilcileri ile aşırı sağın sert tepkisine yol açmıştı.

Sosyalist Parti temsilcileri ''laiklik'', Komünist Parti ise ''kadın hakları'' için gerileme teşkil edeceği gerekçesiyle radikal sol partiye karşı tavır almıştı.

Son kamuoyu araştırması, Mart'ta düzenlenecek iki turlu bölgesel seçimlerde, sol partilerin ortak listesinin yarışı açık farkla önde götüreceğini gösteriyor.

TNS Sofres araştırma merkezinin düzenlediği ankete göre, sol partilerin ortak listesi, oyların yüzde 53,5'ini, merkez sağın listesi ise oyların yüzde 39,5'ini alacak.

14 ve 21 Mart günlerinde yapılacak iki turlu bölgesel seçimlerin, iktidar için bir anlamda güven oylamasına dönüşmesi bekleniyor.

Fransa'da bölgesel seçimler 1986 yılından bu yana yapılıyor. İlk seçimleri, iki bölge dışında, sağ kazanmıştı.

1992 ve 1998'de düzenlenen seçimlerdeyse, sağ giderek gücünü yitirmiş ve en son 2004'te tam bir hezimete uğramıştı. Son seçimlerde, Sosyalistler 22 bölgenin 20'sinde iktidara gelmişti.