Her 3 öğrenciden 2'si "Brexit tekrarlansın" dedi

İngiltere'de öğrenciler arasında yapılan ankette her 3 öğrenciden 2'si İngiltere'nin AB'den ayrılması yönünde kararın çıktığı referandumun tekrar yapılması gerektiğini belirtti.

brexit.jpg

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmak için resmen düğmeye bastığı şu günlerde ülkenin gündemi de tamimiyle bu konu üzerinden şekilleniyor. 

National Union of Students'ın (NUS) yaptığı bir anket ise genç nüfusun karardan pek de memnun olmadığını gözler önüne seriyor. 

NUS'un yaşları 16 ila 24 arasında gerçekleşen 2 bin 685 öğrencinin katılımı ile yaptığı ankete göre her 3 öğrenciden 2'si ikinci bir referandum yapılması gerektiğini belirtiyor. 

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin birlikten çıkışını düzenleyen Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin işletilmesi çerçevesinde Brüksel'e resmi bildirimde bulunulacak mektubu geçtiğimiz hafta imzalamıştı. 

AYRILMA TARİHİ 29 MART 2019 
 
29 Mart 2019 tarihinde de Birleşik Krallık’ın AB’den resmen ayrılması öngörülüyor. Bu tarih, Başbakan May’in 50’inci madde mektubunu gönderdiği tarihten tam iki yıl sonraya denk geliyor. 
 
Diğer yandan İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılması söz konusu olması durumunda, İskoçya’nın ayrılık sürecinin ve AB’ye yeniden üye olma başvurusunun iki yıl daha sürmesi bekleniyor. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...