Her 4 kişiden 1'i rüşvet veriyor

Son bir yıl içerisinde her dört kişiden biri rüşvet verdi. Küresel yolsuzluk araştırmasının ortaya koyduğu verilere göre yolsuzluk oranlarında artış var. Türkiye'de devletin birkaç büyük çıkar üzerinde yönetildiğini düşünenler halkın yüzde 49'unu oluşturuyor.

NTV Haber 09.07.2013 - 12:34

Her 4 kişiden 1'i rüşvet veriyor

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün hazırladığı küresel yolsuzluk araştırmasına göre her dört kişiden biri son bir yıl içerisinde rüşvet verdi. 107 ülkede 114 bin kişi ile yapılan araştırmada yalnızca 11 ülkede yolsuzluk probleminin azaldığına dikkat çekiliyor.

Türkiye'nin de içinde bulunduğu araştırmaya göre rüşvetin geçtiğimiz yıla göre yükselme gösterdiğini düşenenlerin sayısı çoğunlukta.

Araştırmaya katılanlar yolsuzluğun kendi toplumlarında büyük bir sorun teşkil ettiğini düşünüyor.

Rapora göre insanlar yolsuzluk hakkında daha çok endişe duyarken, politikacılara duyulan güven de azalıyor.

Araştırmada çıkan sonuçlara göre siyasi partiler yolsuzluğa en çok başvuran kurumlar olarak görülüyor. Araştırmaya göre, rüşvette siyasi partileri polis, yargı, meclis ve kamu hizmet görevlileri izliyor.

TÜRKİYE'NİN DURUMU
Türkiye'de yolsuzlukla mücadelede halkın bir farklılık yaratabileceğini düşünenler araştırmaya katılanların yarısından fazlasını oluşturuyor.

Devletin birkaç büyük çıkar üzerinde yönetildiğini düşünenler ise halkın yüzde 49'unu oluşturuyor.

Türkler daha fazla para harcamayı ise yolsuzluk ile mücadele için en büyük çare olarak görüyor.

Türkiye'de yolsuzluğun yer almadığını bildiği bir şirketten daha fazla para harcayarak alışveriş yapmayı tercih edenler, imza toplamayı tercih edenlerden fazla görünüyor.

küresel rapor konu üzerine dünya genelinde yapılan en büyük kamuoyu araştırması olması açısından önem taşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...