IŞİD'de ağır darbe sonrası Barzani Sincar dağında

Irak'ta peşmerge Sincar Dağı'nda 5 aylık IŞİD kuşatmasını kırdı. Peşmergenin başarısı sonrası Sincar dağına giden Barzani, "Bulduğumuz her yerde IŞİD'i ezeceğiz" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 22.12.2014 - 10:54

IŞİD'de ağır darbe sonrası Barzani Sincar dağında

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi IKBY Başkanı Mesut Barzani, IŞİD kuşatmasının kırıldığı Sincar (Şengal) dağındaki peşmergeyi ve Yezidileri ziyaret etti.

Peşmerge komutanlarıyla bir araya gelerek son durum hakkında bilgi alan Barzani, daha sonra dağın tepesinde basın toplantısı düzenledi.

'BU TARİHİ BİR ZAFER'
"Sincar dağı üzerindeki IŞİD kuşatmasının tamamen kırıldığını" belirten Kürt lider Barzani, "Şengal Dağı'nın tepesinde Kürdistan halkına müjdeyi veriyorum. Herkesten önce Yezidi kardeşlerimi kutluyorum. Peşmergeler 24 saatte Rabia-Şengal ve Zummar-Şengal yolunda Şengal Dağı'na ulaşmayı başardı. Bu tarihi bir zaferdir. Bu dağın tepesinde kahraman peşmergelere ve desteğini esirgemeyen Kürdistan halkına selamlarımı gönderiyorum" dedi.

Peşmergeler ABD öncülüğündeki hava operasyonlarının da yardımıyla IŞİD'in Ağustos ayından bu yana Sincar dağında Yezidilere uyguladığı ablukayı kırdı. Bölgeye ilaç ve gıda yardımı ulaşmaya başladı.

KESKİN NİŞANCILAR KALDI
Sincar merkezinde IŞİD'ın sadece keskin nişancılarının kaldığı, kentin de birkaç güne kadar IŞİD'den temizlenebileceği iddia edildi.

Sayfa Yükleniyor...