'Hiçbir güç bizi yolumuzdan döndüremez'

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, uluslararası yaptırımların, suikastlerin ve siyasi baskıların, Tahran'ı nükleer programında değişiklik yapmaya yetmeyeceğini söyledi.

Haberler 22.02.2012 - 12:22

'Hiçbir güç bizi yolumuzdan döndüremez'

Dini lider Hamaney, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'la nükleer görüşmelerin başarısızlığa uğradığını açıklamasının ardından devlet televizyonunda İran halkına seslendi.

"Allah'ın yardımıyla, hiçbir propagandaya aldırış etmeden, nükleer programımıza dikkatli ve ciddi bir şekilde devam ediyoruz" diyen Hamaney, "Baskı, yaptırım ve suikastler bizi yolumuzdan döndürümez. Hiçbir güç İran'ın nükleer çalışmalarını durduramaz" dedi.

'İRAN HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI'
Nükleer programı nedeniyle 5 artı 1 ülkeleriyle masaya oturmaya hazır olduğunu belirten İran'la Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu arasında da yeni bir kriz çıktı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), Tahran'ın bir nükleer tesisini gözlemcilere açmadığını belirtti.

Merkezi Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Tahran'ın nükleer tesislerini denetlemek için bu ülkede bulunan uzmanlarının engellendiğini duyurdu.

UZMANLAR VİYANA'YA DÖNDÜ
UAEK uzmanlarının Viyana'ya dönmesi sonrasında yapılan açıklamada, yaklaşık 4 yıldır yapılamayan incelemelerin yeniden başlatılması için gösterilen "yoğun çabalara" rağmen anlaşmaya varılamadığı vurgulandı.

UAEK Başkanı Yukiya Amano, İran'ın yoğun gayretlere karşın Parçin'deki tesisi ziyarete izin vermemesinden hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...