Hindistan ve Çin yeniden çatıştı

Çin ve Hint askerlerinin, Sikkim'de sınır bölgesinde bir kez daha çatışmaya girdiği ileri sürüldü. İddialar Hint basınında yer aldı. İki ülke askerleri geçtiğimiz haziran ayında taş ve sopalarla çatışmıştı. Hindistan tarafında 20'den fazla asker ölürken, Çin resmi verileri açıklamamıştı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 25.01.2021 - 11:32 | Son Güncelleme : 25.01.2021 - 13:30

Hindistan ve Çin yeniden çatıştı

Hint basınında yer alan haberlerde, askerlerin, üç gün önce Hindistan'ın Nepal ve Butan arasındaki Sikkim eyaletinin kuzeyindeki Naku La  geçidinde çatıştığı, her iki taraftan da yaralıların olduğu bildirildi.

Çin ve Hint askerleri, 2020 Haziran'ında sınırın kuzeybatısındaki Ladak bölgesinde bulunan Galvan Vadisi'nde çatışmış, olayda 20 Hint askeri hayatını kaybetmişti. Çin ordusu ise olayda can kaybı olduğunu doğrulamış ama sayıları paylaşmaya yanaşmamıştı. 

Haziran ayındaki çatışmanın ilginç noktası ise hiç ateşli silahın kullanılmamış olmasıydı. İki tarafın askelerleri taşlarla ve sopalarla birbirine saldırmıştı. 

İki ülke arasındaki Himalaya Dağları'nın çevrelediği belirsiz sınır hattı Çin ve Hindistan arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor.
 Akarsuların, göllerin, buzulların ve karlı zirvelerin bulunduğu 3 bin 500 kilometrelik sınır, tarafları sık sık karşı karşıya getiriyor.

Pekin yönetimi, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi ise Aksay Çin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.


Taraflar, uzun yıllardır süregelen görüşmelere rağmen egemenlik ihtilaflarını çözemezken, iki ülke arasındaki gerilim, 2017'de Çin'in bölgedeki sınır yolunu tartışmalı bir platoya uzatmaya çalışması üzerine artmıştı.

Sayfa Yükleniyor...