Hindistan'da yardım kuruluşu bebek sattı iddiası

Hindistan'da Rahibe Teresan'nın Hayır Misyonerleri ismli yardım kuruluşu, 14 günlük bir bebek sattığı iddiasıyla gündemde.

06.07.2018 - 11:05

Hindistan'da yardım kuruluşu bebek sattı iddiası

Hindistan'ın doğusundaki Jharkhand eyaletinde bulunan Rahibe Teresan'nın Hayır Misyonerleri isimli yardım kuruluşunda çalışan bir kadın, 14 günlük bir bebeği sattığı iddiasıyla Hint polisleri tarafından gözaltına alındı. Öte yandan, iki kadının daha gözaltına alındığını belirten polisler, başka bebeklerin de satılmış olabileceğini ifade ediyor.

Evlilik dışı hamile kalan kadınlara koruma ve yaşam alanı sunan merkezleri de bulunan yardım kuruluşuna baskın, Hindistan Çocuk Esirgeme Kurumu'nun yaptığı şikayetlerin akabinde gerçekleşti. Çocuk Esirgeme Kurumu'nda çalışan Rupa Kumari isimli yetkili, yeni doğan bir bebeğin 120 bin rupi (bin 745 dolar) karşılığında satıldığını tespit ettiklerini ifade etse de çiftin kendilerini o paranın hastane masrafları için olduğunu söyleyerek savunduklarını belirtti.

Kumari, 19 Mart'ta dünyaya gelen bebeğin 14 Mayıs'ta bir çifte satıldığını belirterek hamile kadının hastaneye gittiğinde onlara haber vermesi gerektiğini ifade ederek yardım kuruluşunda 13 hamile kadının daha olduğunu belirtti.

Bir polisin BBC'ye yaptığı açıklamaya göre, polisler başka bebeklerin de kurum tarafından yasadışı bir şekilde satıldğını tespit etti. Bebeklerin annelerine ulaştıklarını ifade eden yetkili soruşturmaların devam ettiğini belirtti. 

Polis, ayrıca, baskın esnasında kurumda bulunan 140bin rupiye (2 bin 150 dolar) de el koydu.

Sayfa Yükleniyor...