Hollanda Türklerden düşük harç alacak

Hollanda hükümeti, Türk vatandaşlarının ikamet izni için alınan harç miktarı konusunda Avrupa Adalet Divanı'nın Eylül ayında verdiği kararı uygulayacağını açıkladı.

Anadolu Ajansı 04.11.2009 - 11:55

Hollanda’da Cezaevleri ve Yabancılar Politikasından Sorumlu Devlet Bakanı Nebahat Albayrak, parlamentoya gönderdiği yazıda, Avrupa Adalet Divanı'nın kararı uyarınca, bundan böyle Türk vatandaşlarının ikamet izin başvuruları ve izinlerinin uzatılmasına ilişkin resmi işlem harçlarının, AB üyesi ülke vatandaşları düzeyine çekilerek yalnızca 41 avro olarak alınacağını belirtti.

Albayrak, kararın açıklanmasından sonraki geçen süre içinde Türk vatandaşlarından resmi işlem harcı olarak alınan yaklaşık 250 bin avro düzeyindeki fazla paranın da geri ödeneceğini ifade etti.

Lüksemburg'daki Avrupa Adalet Divanı, Rotterdam'dan Şahin ailesinin Hollanda'da açtığı bir davaya bağlı olarak görüş sorulması üzerine, 17 Eylül'de verdiği kararda, Hollanda hükümetinin Türk vatandaşlarına uyguladığı yüksek harç miktarlarının "geçersiz" olduğunu açıklamıştı.

Avrupa Adalet Divanı, bu kararını, Türk vatandaşlarından yüksek miktarlarda harç alınmasının, Türkiye ile birlik arasında daha önce imzalanan ikili ve çok yönlü anlaşmaların doğurduğu Ortaklık Hukukuna aykırı bir uygulama olduğu görüşüne dayandırmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...