Hristofyas: Çözümün anahtarı Türkiye'de

Rum lider Hristofyas, Kıbrıs sorununda ''çözüm anahtarının Türkiye'nin elinde'' olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 04.08.2009 - 09:25

Hristofyas: Çözümün anahtarı Türkiye'de

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, ''Kıbrıs sorununun çözüm anahtarının Türkiye'nin elinde olduğunu'' iddia ederek, ''uluslararası topluluğun Türkiye'yi 'Kıbrıslıların' çıkarına olacak bir çözüm için işbirliği yapmaya çağırması gerektiğini'' savundu.

Rum haber ajansına göre, Başpiskopos Makarios'u anma etkinliğinde konuşan Hristofyas, Kıbrıs Rum tarafının en kısa sürede iyi bir anlaşmaya varılması için iyi niyetli olduğunu iddia ederek, ''bir çözüme engel olan ya da çözüm anahtarını elinde tutan Kıbrıs Rum tarafı değil, Türkiye'dir'' dedi.

''Uluslararası topluluğun Türkiye'yi 'Kıbrıslıların' çıkarına olacak bir çözüm için işbirliği yapmaya çağırması gerektiği'' görüşünü yineleyen Rum lider, ''AB'nin, Türkiye'nin katılım süreci çerçevesinde Türk liderliğine, AB'ye ve üyelerine yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesine ve bir çözüm için işbirliği yapmasına yönelik baskı uygulayabileceğini ve uygulaması gerektiğini'' savundu.

Kıbrıs müzakerelerine de değinen Hristofyas, ''şu ana kadar müzakerelerin gidişatının bir çözümün zor, ancak mümkün olduğunu gösterdiğini'' kaydetti. Kıbrıs sorununa iki toplumlu, iki bölgeli federasyon zemininde çözüm bulunması gerektiğini yineleyen Hristofyas, ''müzakerelerin, Başpiskopos Makarios'un kendilerine bıraktığı miras zemininde yapıldığını, ayrıca önerilerini de bu zemin üzerinde sunduklarını'' dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...