İki gazeteciden birine muhtaç

İsrail'de dün yapılan genel seçimlerin "asıl kaybedeni" Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'la blok yaparak seçimlere katılan Başbakan Netanyahu oldu. Knesset'te 42 koltuğu bulunan Netanyahu-Lieberman bloğu sadece 31 milletvekili çıkarabildi. Seçimin sürprizi ise, Yair Lapid oldu.

23.01.2013 - 13:42

İki gazeteciden birine muhtaç

İsrail'de dün yapılan erken genel seçim birçok sürprizi birlikte getirdi. Seçim öncesi tahminler, Netanyahu-Lieberman bloğunun zorlanacağı ancak Binyamin Netanyahu'nun ülkeyi yönetmeye devam edeceği yönündeydi.


İsrail seçimlerinde oyların yüzde 99'u sayıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre, 120 sandalyeli Knesset'te 60 sandalyeyi sağ partiler, 60 sandalyeyi ise sol partiler kazandı.

Bir bakışta İsrail (Büyütmek için tıklayın). Bir bakışta İsrail (Büyütmek için tıklayın).

ASIL KAYBEDEN NETANYAHU
Başbakan Binyamin Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman blok oluşturarak girdikleri seçimde 31 milletvekili çıkardı. Netanyahu-Lieberman bloğu seçimi birinci olarak bitirmesine rağmen tam 11 milletvekili kaybetti. Netanyahu koalisyon için bütün sağ ve aşırı sağ partileri bir araya getirse bile, hükümet kurmak için soldan bir partiye ihtiyaç duyuyor.

ŞİMON PERES FAKTÖRÜ
İsrail basınında ise, Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in, hükümeti kurma görevini Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu'ya vermeyebileceği yorumları yapılıyor. Peres'in seçimde büyük bir sürpriz yaparak 19 milletvekili çıkaran merkez sol parti Yeş Atid lideri Yair Lapid'i hükümeti kurmakla görevlendirebileceği ileri sürüldü.

SEÇİMİN ASIL SÜRPRİZİ
İsrail'de laik merkez solu temsil eden Yeş Atid lideri Yair Lapid bir yıl önce siyasete atıldı. Siyasete atılmadan önce Channel 2 kanalında haber sunuculuğu yapan 49 yaşındaki Yair Lapid'in en fazla 11 milletvekili çıkaracağı tahmin ediliyordu. Ancak Lapid büyük bir sürprize imza atarak 19 milletvekili çıkarmayı başardı.

Gazeteci kökenli 49 yaşındaki Yair Lapid, Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilebilir. Gazeteci kökenli 49 yaşındaki Yair Lapid, Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilebilir.

ÜNLÜ BİR AİLEDEN GELİYOR
Siyasete atılmadan önce başarılı bir gazeteci olan Yair Lapid, Channel 2 televizyon kanalında haber sunuculuğu, Maariv ve Yedioth Ahronoth gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. İsrail'de tanınmış bir ailede gelen Lapid'in eşi Lihi ve annesi Schulamit Lapid ülkenin en iyi bilinen yazarlarından. Seçimde büyük bir sürprize imza atarak 19 milletvekili çıkaran Yair Lapid'in şu anda hayatta olmayan babası Josef Lapid ise, Şinui Partisi'nin liderliğini yaptı. Josef Lapid bir dönem de adalet bakanı olarak İsrail'e hizmet etti.

'KRAL BİBİ' GEÇMİŞTE KALDI
İsrail'in en saygın gazetesi Haaretz, "Bibi" lakablı Başbakan Binyamin Netanyahu'nun krallığının geride kaldığını, yeni kralın Yeş Atid Partisi lideri Yair Lapid olacağını ilan etti. Lapid'in başarısını İsrail'deki modern siyasetin başarısı olarak değerlendiren Haaretz, Yeş Atid liderini "göklere çıkarmak" için ise henüz erken olduğu uyarısında bulundu.

İŞÇİ PARTİSİ KAPIYI KAPATTI
Seçimde başarılı bir performans çıkaran gazeteci kökenli başka bir lider ise, İşçi Partisi Başkanı Shelly Yachimovich oldu. Knesset'te 15 sandalye kazanan Shelly Yachimovich, Netanyahu ile koalisyon hükümeti kurmayacağını şimdiden ilan etti. İşçi Partisi'nden aradığı desteği bulamayacağını anlayan Binyamin Netanyahu, Yeş Atid lideri Yair Lapid'e sıcak mesajlar gönderiyor.

İşçi Partisi lideri Shelly Yachimovich, Netanyahu ile aynı koalisyon hükümetinde yer almayacağını ilan etti. İşçi Partisi lideri Shelly Yachimovich, Netanyahu ile aynı koalisyon hükümetinde yer almayacağını ilan etti.

HEMEN TELEFONA SARILDI
İlk sonuçlar gelmeye başladıktan hemen sonra Başbakan Binyamin Netanyahu telefona sarılarak Yair Lapid'i seçim başarısından dolayı kutladı. Netanyahu, "Birlikte büyük işler başarmak için, fırsat var" mesajı da verdi.

Binyamin Netanyahu eğer yeniden hükümeti kurmakla görevlendirilirse, geniş tabanlı bir koalisyon için merkez soldaki partilerin kapısını çalacak. Netanyahu'nun geniş tabanlı bir hükümet kurması durumunda önündeki en büyük sorunlar ise şunlar:

İsrail'de hükümet kurma çalışmalarının önümüzdeki hafta başlayacağı ancak parlamentodaki milletvekili dağılımı nedeniyle yeni bir koalisyon oluşturmanın aylar sürebileceği belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...