İngiliz ordusunun kara günü: 8 asker öldü

İngiliz ordusu dün Afganistan'daki en kötü günlerinden birini yaşadı. Bir günde 8 İngiliz askeri yaşamını yitirdi.

11.07.2009 - 08:49

İngiliz ordusunun kara günü: 8 asker öldü

Günün erken saatlerinde 3 askerin ayrı saldırılarda öldüğü açıklandı. Akşam saatlerinde ise 5 askerin daha öldüğü haberi geldi.

Böylece, son 10 günde yaşamını yitiren İngiliz askerlerinin sayısı 15'i buldu.

Afganistan'daki savaşın başladığı 2001'den bu yana yaşamını yitiren İngiliz askerlerin sayısıysa 180'i aştı.

Afganistan'da 9 bin İngiliz askeri bulunuyor. İngilizler, şu sıralar ülkenin güneyinde Amerikan ordusu ile birlikte Taliban'a kaşı operasyonlara katılıyor.

Operasyonun amacı gelecek ay yapılması planlanan seçimler öncesi Taliban'a darbe vurmak.

'ASKERİMİZİ GERİ ÇEK'
Ölüm haberlerini G-8 zirvesi için bulunduğu İtalya'da alan İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Afganistan'da kendilerini, ''çok zor bir yaz mevsiminin beklediğini'' söyledi.

İngiltere, 2001'deki işgalden bu yana Afganistan'da 184 askerini kaybetti. Ölen İngiliz asker sayısının artması, hem Avam kamarasında çatlakların oluşmasına, hem de ülkedeki bazı gazetelerin, askerlerin geri çekilmesi yönündeki taleplerini artırmasına neden oldu.

Liberal Demokrat Parti lideri Nick Clegg, gençlerin yaşamının politikacılar tarafından harcandığını belirterek, hükümetin Afganistan stratejisinin gözden geçirilmesini istedi.

Hükümete ''çok geç olmadan yeniden düşünülmesi tavsiyesinde'' bulunan Clegg, Helmand bölgesinde görev yapan İngiliz askerlerinin ekipmanının da iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Birçok gazete, Afganistan'da öldürülen askerlerle ilgili haberi birinci sayfadan duyururken, Daily Mail gazetesi, ''Askerlerimizi geri çek'' manşetini kullanarak Başbakan Brown'a uyarıda bulundu.

Gazete, ''Cesur ve en iyi kuşağın, hastalıklı bir amaç uğruna ölümünü izlemekten öte bir şey yapamayız'' ifadesini kullandı.

The Times gazetesi de, ölümlerin, 1982'deki Falkland savaşın kötü anıları tekrar canlandırdığını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...