"İngiliz yolcu uçağı roketten son anda kurtuldu" iddiası

BBC'nin haberine göre, Mısır'dan havalanan bir İngiliz yolcu uçağı, bin fit yükseklikte bir roketle karşılaştı ve pilotun ani manevrasıyla kurtuldu.

Haberler - NTV Haber 11.09.2015 - 07:08 | Son Güncelleme : 09.11.2015 - 07:16

"İngiliz yolcu uçağı roketten son anda kurtuldu" iddiası
Arşiv

Mısır'da 224 kişinin ölümüyle sonuçlanan Rus uçağının düşüş nedeninin çok büyük bir ihtimalle uçağa yerleştirilen bomba olduğu iddiaları güçlenirken, İngiliz yayın kuruluşu BBC bir iddia ortaya attı.

Buna göre, Mısır'da bir ingiliz yolcu uçağı, karşılaştığı bir roketten manevra yaparak kurtuldu.

BBC'nin haberine göre, ağustos ayında Mısır'ın Şarm el Şeyh kentine giden 189 yolcu taşıyan İngiliz yolcu uçağının, yaklaşık bin fit yükseklikte bir roketle karşılaştığı ve pilotun ani bir manevra ile yolcuları kurtardığı iddia edildi.

Konuya ilişkin olarak İngiliz hükümetine dayandırılan açıklamada, uçağın Mısır hava sahasında karşılaştığı roketin "hedeflenmiş bir saldırı değil, rutin bir askeri tatbikat ile ilişkili" olduğu belirtildi.

Haberde Mısırlı yetkililerin, roket atışının İngiliz yolcu uçağına yakın mesafeden geçtiği yönündeki açıklamaların "doğru olmadığını" belirttiğine yer verildi.

Havaalanlarındaki güvenlik Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu'nun belirlediği yönetmeliğe göre düzenleniyor.  Güvenliğin genişletilmesi ekstra harcama ve yolcular için zaman kaybı ancak bunun her şeye rağmen gerekli olabileceği ifade ediliyor.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu IŞİD'in aktif olabileceği Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde havaalanlarındaki güvenliğin yeniden gözden geçirilmesi ve güvenliğin artırılması gerektiğini kaydetti.

BBC'de yayınlanan Andrew Marr'ın programına konuk olan Hammond, IŞİD militanlarının etkin olduğu ülkelerin havaalanlarında güvenliğin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyerek ekstra güvenliğin de daha fazla harcamaya ve uçuşlarda gecikme anlamına geleceğini ifade etti.

Türkiye, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki havaalanı güvenliği sorusu üzerine Hammond, ''Eğer IŞİD veya IŞİD'in etkili olduğu bir grup tarafından düşen Rus uçağının içine patlayıcı bir madde yerleştirildiyse bu durumda IŞİD'in etkin olduğu tüm havaalanlarındaki güvenlik seviyesini gözden geçirmek zorundayız'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...