İngiltere Papa'dan özür diledi

28 yıl sonra ilk kez bir Papa'yı konuk edecek olan İngiltere'de, ziyaretle dalga geçilen resmi evraklar basına sızmıştı.

Anadolu Ajansı 25.04.2010 - 22:20

İngiltere Papa'dan özür diledi

İngiliz hükümeti, Papa 16. Benediktus'un Eylül ayında yapacağı ziyaretle dalga geçilen resmi evrakların basına sızması üzerine Vatikan'dan özür diledi.

Sunday Telegraph gazetesinin ele geçirdiği, Başbakanlık'la diğer bazı bakanlık yetkililerine dağıtılan resmi evraklarda, Papa'nın, eşcinsel bir evliliği kutsaması, İngiltere Kraliçesi'yle birlikte bir yardım kuruluşu için şarkı söylemesi ve Katolik Kilisesi markalı prezervatiflerin satışa çıkarılması gibi öneriler bulunuyor.

Bugün çok sayıda İngiliz basın-yayın kuruluşunun yer verdiği habere göre, resmi evrakların basına sızmasının ardından İngiltere Dışişleri Bakanlığı, bu evraklarda yer alan ifadelerin ülkenin resmi görüşü olmadığını bildirdi.

İngiltere'nin Vatikan Büyükelçisi Francis Campbell, Vatikan'daki üst düzey yetkililerle bir araya gelerek, hükümet adına özür dilerken, İngiliz hükümeti yaşananlarla ilgili soruşturma başlattı.

İngiliz basını, Dışişleri Bakanı David Miliband'in haberin ardından 'dehşete düştüğünü' ifade ettiğini ve Papa'nın gezisinde ele alınacak konularla ilgili Mart ayında yapılan bir toplantıda hazırlanan belgelerin arkasında yer alan ifadelerin Dışişleri Bakanlığı'nda alt düzey birkaç memurun yazmış olabileceğini bildiriyor.

Papa 16. Benediktus'un, 16-19 Eylül tarihlerinde İngiltere'yi ziyaret etmesi bekleniyor. Bu ziyaret, İngiltere'ye 1982'den bu yana bir Papa'nın yapacağı ilk gezi olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...