İngiltere’de corona virüs aşısı olanlara verilecek kart tanıtıldı

İngiltere'de geçen hafta yaygın kullanımı onaylanan ve, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısı yarından itibaren kullanılmaya başlanacak.  Yüzde 95 koruma sağladığı duyurulan aşının ilk dozlarını alan hastanelerden biri olan Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne bağlı Croydon Üniversite Hastanesi, aşılananlara verilecek olan “Covid-19 bağışıklık kartı”nı tanıttı. Bununla birlikte İngiltere’de aşı olmak zorunlu olmamasına rağmen, kartın ön yüzünde yazılı olan “Lütfen bu kartın cüzdanınızda olduğudan amin olunuz” uyarısı dikkat çekiyor. Söz konusu kartla karantina uygulanan işletmelere girişin serbest olabileceği düşünülüyor.

İngiltere’de corona virüs aşısı olanlara verilecek kart tanıtıldı

İngiltere’de Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi (JCVI) 2 Aralık’ta ABD’li Pfizer ve Alman BioNTech tarafından geliştirilen aşısının yaygın kullanımını onaylamış lk olarak 50 farklı uygulama noktası tarafından bakımevinde kalanlar, bakımevi ve sağlık çalışanları ile 80 yaşın üstündekilere 8 Aralık'tan itibaren uygulanacağı ifade edilmişti.

Pfizer/BioNTech’in yüzde 95 etkinlik gösterdiği duyurulan aşısı bu kapsamda 21 gün arayla iki doz halinde uygulanacak.

"CÜZDANINIZDA OLDUĞUNDAN EMİN OLUN"

Bununla birlikte, İngiltere’de Ulusal Sağlık Ensititüsü’ne (NHS) bağlı olan Croydon Üniversitesi Hastanesi tarafından, yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı aşılananlara verilecek olan “Covid-19 Bağışıklık Kartı” tanıtıldı. Kredi kartı büyüklüğündeki belgenin ön yüzünde aşının birinci ve ikinci dozunun uygulandığı tarihler ile uygulanan aşının adı yer alıyor. Kartın arka yüzünde ise “Bu kartı her zaman cüzdanınızda bulundurduğunuzdan emin olun” uyarısı bulunuyor.

İngiltere’de corona virüs aşısı olanlara verilecek kart tanıtıldı - 1

İngiliz hükümeti, şimdiye kadar 20 milyon insanı veya nüfusun üçte birini aşılamaya yetecek 40 milyon doz Pfizer / BioNTech aşısı sipariş etti. NHS Genel Müdür Yardımcısı Saffron Cordery, Pazar günü Sky News'e verdiği demeçte, ilk etapta 4 milyon doz Pfizer / BioNTech aşısına sahip olmayı beklediğini söyledi.

AŞI PASAPORTU UYGULAMASI OLACAK MI?

Öte yandan, İngiltere’de daha önce Sağlık Bakanı Matt Hancock ve farklı siyasetçiler, ülkede aşının zorunlu olmayacağını ve bir aşı pasaportu uygulamasının söz konusu olmadığını açıklamıştı ancak kartın arkasındaki uyarı dikkat çekti.

İngiltere’de corona virüs aşısı olanlara verilecek kart tanıtıldı - 2 Yüksek etkinlik gösteren aşılarda son durum.

Muhafazakar milletvekili James Cleverly, kartların "pasaport" olup olmadığı konusuna ilişkin, "Aşılama tamamen insanların hayatlarındaki ve ekonomik hayattaki kilitlenmeleri açmayla ilgili. Bu şekilde hayatları ve ekonomiyi koruduğumuzdan emin olabiliriz” dedi.

Cleverly’nin yorumu ülkede aşı kartlarının kısıtlanan toplu alanlara girişlerde kullanılabileceğini düşündürdü.

YERLİ AŞI BU ÖZEL ODADA SAKLANIYOR

Sayfa Yükleniyor...