İngiltere'nin AB'den Sorumlu Dışişleri Bakan yardımcısı David Lidington, Avrupa Birliği Komisyonu'nun dün yayımladığı yıllık genişleme paketiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, ülkesi için öncelik olmaya devam eden genişlemenin, AB'nin en büyük başarılarından biri olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle'nin açıkladığı yıllık genişleme paketi ile bu raporların hazırlanması için yapılan çalışmaları memnuniyetle karşıladığını belirten Lidington, "İngiliz hükümeti, gelecek günlerde genişleme stratejisinin detaylarını, ülkeler bazındaki ilerleme raporlarını ve Komisyonun tavsiyelerini dikkatlice inceleyecektir" dedi.

İlerleme raporlarının önemine dikkati çeken Lidington, "Genişleme, AB'nin en büyük başarılarından biri ve İngiltere'nin önceliği olmaya devam ediyor. Batı Balkanlar'ın, Türkiye'nin ve İzlanda'nın geleceği AB'de yatıyor. Biz, böyle bir geleceğin güçlü destekçileri olmayı sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

AB üyeliğine aday ülkeleri raporlarında dikkat çekilen noktalarda adım atmaya çağıran David Lidington, "AB'ye doğru yolculuklarını sürdüren bu ülkelerle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz" dedi.