Irak güçleri ve HMÖ arasında yine çatışma

Irak güçlerinin Halkın Mücahitleri Örgütü kampına baskını devam ediyor. Bölgede çatışmalar yeniden başladı.

Anadolu Ajansı 29.07.2009 - 17:10

Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyinde bulunan Eşref kampında, İranlı rejim muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütünün (HMÖ) üyeleriyle Irak güvenlik güçleri arasında yeniden çatışmalar çıktığı bildirildi.

Polis yetkilisi İbrahim el-Kazravi, yaptığı açıklamada, çatışmaların Irak güvenlik güçlerinin kampta karakol kurduğu ve Irak bayrağını göndere çektiği sırada başladığını belirtti.

"Halen kampın yüzde 75'i kontrolümüzde" diyen el-Kazravi, Irak'ın doğusundaki Diyala'nın eyalet polis şefi Abdül Hüseyin el-Şammari ile HMÖ'nün yetkilileri arasındaki görüşmelerin sona erdiğini de sözlerine ekledi.

Eşref kampının sözcüsü Şahriyar Kia, dün başlayan çatışmalarda 7 kişinin öldüğünü, 385 kişinin de yaralandığını söyledi. Kia'nın bu açıklaması bağımsız kaynaklarca teyit edilmedi.

Polis kaynakları bu arada, çatışmalarda güvenlik güçlerinden 2 kişinin öldüğünü, yaralı sayısının 110 olduğunu ve 50 HMÖ üyesinin gözaltına alındığını belirtti.

Eşref kampının 25 kilometre uzağında bulunan Halis kenti hastanesinin doktoru Abdallah el-Tamimi de iki polisin öldüğünü söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...