Irak’ta intihar saldırıları: 78 ölü

İki ayrı kentte polisleri ve İranlı hacıları hedef alan intihar saldırılarında 78 kişi öldü, 100'ün üzerinde kişi de yaralandı.

23.04.2009 - 14:47

Irak’ta intihar saldırıları: 78 ölü

Irak'ta bugün son dönemin en kanlı saldırıları gerçekleşti.


İlk saldırı Bağdat'ın güneydoğusundaki Tahariye Meydanı'nda düzenlendi. Saldırıda mezhep çatışmaları nedeniyle evlerini terkeden Iraklılar’a yardım malzemesi dağıtan güvenlik görevlileri hedef alındı.

Saldırının, tesettürünün altına patlayıcıları gizleyen bir kadın eylemci tarafından düzenlendiği belirtildi. İçişleri ve Savunma Bakanlığı kaynakları, saldırı sonrasında 28 kişinin öldüğünü ve 52 kişinin yaralandığı bildirdi. Elde edilen bilgilere göre, ölenler arasında çocuk ve kadınlar da bulunuyor.

Bağdat'ta düzenlenen ilk saldırının ardından bir saldırı haberi de Diyala eyaletine bağlı Mukdadiye'den geldi.

Polis yetkililerinin verdiği bilgiye göre, bir lokantaya düzenlenen ve İranlı hacıları hedef alan intihar saldırısında, ilk belirlemelere göre 50 kişi öldü, 55 kişi de yakalandı. Ölenlerin çoğunun İranlı hacılar olduğu bildirildi.

SON 4 YILDA 90 BİN ÖLÜ
Associated Press Ajansı’nın elde ettiği Irak hükümetine ait verilere göre, 2005'ten bu yana ırak'ta 87 bin 215 kişi öldü. Bu sayı binlerce kayıbı ve resmi bildirimde bulunmadan defnedilenleri kapsamıyor.

Ajansın kendi kayıtlarına göreyse 2003'te işgalin başından bu yana ölen ıraklıların sayısı 110 bin.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...