Iraklı yetkililer, güne bombalı saldırılarla başlayan Bağdat'ta ölü sayısının 60a yükseldiğini ve yaklaşık 100 kişinin yaralandığını açıkladı. Diğer birçok kentteki saldırılarda da ölüler var.

Irak'ta ilk saldırıların hedefi olan Bağdat'ta, Kerrade, Kazımiye ve Mansur semtlerinde bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenlendi. Ayrıca, Bağdat'ın güney batısındaki Seydiye semti ile güneydeki Ebu Dşir semtinde de yola yerleştirilen bombalarla saldırılar yapıldı.

Bağdat'ın kuzeyinde Kazımiye bölgesi ile Veziriye semtini birbirine bağlayan Sarrafiye köprüsü yakınında bir polis kontrol noktasına düzenlenen saldırıda 6 polis ölürken, 3 polis de yaralandı.

Kerkük şehrinde park halindeki bomba yüklü 2 araçla düzenlenen saldırıda ise 2 kişi ölürken, 12 kişi de yaralandı.

Bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda, Tikrit şehrinde de 5 kişi öldü, 11 kişi yaralandı. Biji şehrinde ise 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı.

Salahaddin'e bağlı Duceyl bölgesinde düzenlenen saldırıda ise çok sayıda kişi yaralandı. Tuzhurmatu'da da bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

Bağdat'ın kuzey doğusundaki Diyale ilinin merkezi Bakuba şehrinde de park halinde bomba yüklü 2 araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtildi.

ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR
Iraklı yetkililer, saldırıların düzenlendiği yerlerden sağlıklı bilgi gelmediği için ölü ve yaralı sayısı hakkında ellerinde net rakamların olmadığını, saldırıların şiddetinden dolayı ölü sayısının şu ana kadar açıklanan rakamların çok üzerinde olabileceğini belirtti.