Irak'ta seçimlere usulsüzlük iddiaları damga vurdu

Irak'ta yapılan genel seçimlere düşük katılım ve kuzey bölgelerinde usulsüzlük iddiaları damgasını vurdu.

Anadolu Ajansı 12.05.2018 - 22:54

Irak'ta seçimlere usulsüzlük iddiaları damga vurdu

Irak genelinde seçimlere ilginin düşük olduğu gözlemlenirken, seçim komiserliği tarafından katılımın yüzde 44,5 olduğu duyuruldu.

Başkent Bağdat'ta oy kullanma işlemi süresince seçim merkezlerinin önü ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Iraklılar seçmen kartını göstererek elektronik cihazlarda oyunu kullandı. Ülkenin bazı yerlerinde ilk defa kullanılan elektronik seçim sistemlerinde arızalar meydana geldi.

Seçime Kerkük ve Süleymaniye'de bazı Kürt partiler tarafından hile karıştırıldığı iddia edildi.

Türkmenlerin yoğun olarak bulundukları Kerkük merkeziyle Dakuk ve Altunköprü'de oyların Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisine (KYB) kaydırıldığı ileri sürüldü.

Seçimlerde hile iddiaları üzerine Kerkük ve diğer bölgelerdeki Türkmenler gösteriler düzenledi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, Kerkük'te durumun ciddiyetini koruduğunu, Türkmenlerin oylarının çalındığını söyledi. Salihi, Bağdat yönetimini olaya acilen müdahalede bulunmaya çağırdı.

Elektronik seçim sistemine hile yapıldığı iddia edilen bir diğer kent kuzeydeki Süleymaniye oldu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefet cephesindeki Goran (Değişim) Hareketinin, elektronik seçim sisteminde hile yapıldığı iddiasını ortaya atmasının ardından parti merkezine ağır silahlarla saldırı düzenlendi. 

Süleymaniye'deki Goran Hareketi merkezine, Demokrasi ve Adalet için Koalisyon, Kürdistan İslami Birlik Partisi ve İslami Toplum Partisi temsilcileriyle toplantı yapıldığı sırada  kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce ağır silahlarla ateş açıldı. 

Goran Hareketi televizyonu KNN ise, parti binasına saldırıların, seçime hile karıştıran Kürdistan Yurtseverler Birliğinin (KYB) İstihbarat Sorumlusu Lahur Şeyh Cengi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. Silahlı saldırının ardından Goran'ın çağrısı üzerine çok sayıda partili bina önünde toplandı.

KDP DE SÜLEYMANİYE'DEKİ ELEKTRONİK SEÇİM SONUÇLARINI REDDETTİ 

Eski IKBY Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık Konseyi Üyesi Hemin Hawrami, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Süleymaniye vilayetinde yapılan elektronik seçimlere hile karıştırıldığını iddia ederek, oyların elle tek tek sayılmasını talep etti. 

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, seçimlere hile karıştırıldığı iddiasıyla Süleymaniye'de başlayan gerginliğin sona erdirilmesi çağrısında bulundu. 

Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada, "Süleymaniye kentinin güvenlik ve istikrarının hedef alınmasından çok endişeliyiz. Bu yüzden siyasi partilerin binalarına yapılan silahlı saldırıların ivedi bir şekilde sona ermeli ve güvenlik güçleri de sorumluluklarını yerine getirip, tüm parti binalarını korumalıdır." ifadesi kullanıldı.

Yüksek Seçim Komisyonunca yapılan açıklamada, hile iddialarının takip edildiği ve yasal olarak gerekenlerin yapılacağı aktarıldı.

BARZANİ'DEN SEÇİM SONRASI SÜKUNET ÇAĞRISI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin ofisinden yapılan sükunet çağrısında, şu ifadelere yer verildi:

"Süleymaniye kentinin güvenlik istikrarının hedef alınmasından çok endişeliyiz. Bu yüzden siyasi partilerin binalarına yapılan silahlı saldırıların ivedi bir şekilde sona ermesi ve güvenlik güçleri de sorumluluklarını yerine getirip, tüm parti binalarını korumalıdır." 

Açıklamada, Irak'taki genel seçimlere hile karıştırıldığından şüphelenen tarafların yasal yollarla Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonuna başvurabileceği belirtildi. 

IKBY'de, Kürdistan Yurtseverler Birliği dışında Süleymaniye vilayetinde yer alan Goran (Değişim) Hareketi, Kürdistan Demokrat, Kürdistan İslami Birlik ve İslami Toplum partileri, elektronik seçimle yapılan oylamaya hile karıştırıldığını iddia ediyor. 

Goran Hareketi'nin seçimlere hile karıştırıldığını ileri sürmesiyle kentte gerilim artamaya başlamış, ağır silahlarla Goran Partisi Genel Merkezi'ne saldırı düzenlenmişti.

ABD’DEN IRAK SEÇİMLERİ AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada "ABD bugünkü parlamento seçimlerinden dolayı Irak halkını tebrik ediyor. Her etnik ve dini gruptan ve iç mülteciler dahil 18 ilden vatandaş bugün seslerini duyurdu." ifadelerine yer verdi.

Irak federal meclisine seçilen milletvekillerinin kucaklayıcı ve Irak halkının ihtiyaçlarına cevap veren bir hükümet kurmak gibi önemli bir görevleri olduğunun altını çizen Pompeo, daha güvenli ve müreffeh bir gelecek için hükümet kurma sürecinin anayasal sürece göre ve hızlı bir şekilde işlemesini umduklarını belirtti.

Pompeo açıklamasında ayrıca "İki ülke arasında uzun soluklu bir iş birliği ve dostluk ilişkisi kurmaya devam ederken ABD, ortaklık kurmak üzere Irak liderlerinin yanında durmaya hazırdır." ifadelerine yer verdi.

İki ülke arasında eski Başkan Barack Obama döneminde imzalanmış olan Stratejik Çerçeve Antlaşması'na da vurgu yapan Pompeo, Irak ile ABD arasındaki stratejik ortaklığın bölgede ve Irak’ta barış ve istikrara katkı sağlayacağını dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...