İran Anayasayı Koruyucular Konseyi'nden nükleer anlaşmaya onay

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi, 5 artı 1 ülkeleriyle nükleer müzakerelerde varılan anlaşma metnini onayladı.

iran-nükleer-konsey141015.jpg

İran televizyonu IRINN, İran Anayasa Koruyucular Konseyi'nin bugünkü oturumunda ele alınan nükleer müzakerelerde varılan anlaşma metninin onaylandığını duyurdu.

İran Meclisi'nde dün yapılan oylamada, nükleer anlaşmanın ayrıntıları 161 evet oyuyla kabul edilmişti. 290 milletvekilinden 250'sinin katıldığı oturumda, 59 hayır oyu verilirken 13 milletvekili çekimser kalmış, 17
milletvekili ise oy kullanmamıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, anlaşmanın meclisten geçmesinin ardından dün yaptığı açıklamada, "Nükleer müzakerelerde varılan anlaşma metni meclisten geçti. Şimdi Anayasayı Koruyucular Konseyi'nden görüş alınacak. Daha sonra hükümet bu anlaşmayı uygulamaya koyacak. Gelecek hafta 5 artı 1 ülkeleriyle yapılan anlaşma gereği, nükleer müzakerelerde varılan anlaşmanın uygulanmaya başlanması için öngörülen 90 günlük süre dolmuş olacak. Bundan böyle anlaşmayı uygulamaya başlamamız gerekiyor. Nükleer müzakerelerde varılan anlaşma uygulanmaya başlansın, tüm ambargolar 1-2 ay içerisinde kaldırılacaktır. Ambargoların kaldırılmasıyla birlikte ülkede yeni bir dönem başlayacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

İran Meclisi'nde kabul edilen bir tasarı, Anayasa Koruyucular Konseyi tarafından onaylandıktan sonra hükümet tarafından kanun hükmünde uygulanabiliyor. Komisyonun bir tasarıyı inceleme süresi 10 gün. Bu süre içerisinde sonuçlanmazsa 10 gün daha ek süre alınabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...