İran S-300’leri için biraz daha bekleyecek

İran Meclisi, S-300 füzeleri için anlşma imzalanmasına rağmen, teslimatı geçiktiren Rusya'ya  füzelerin teslimi için süre verilmesin' talep etti.

28.02.2010 - 10:37

İran S-300’leri için biraz daha bekleyecek

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkan Vekili Hüseyin Subhaniniya, gelişmiş hava savunma sistemleri olan S-300 savunma sistemlerinin teslimi konusunda Rusya'ya belirli bir tarihe kadar süre verilmesi için askeri yetkililere çağrıdabulundu.

''Rusya'nın, S-300'leri İran'a vermesi için imzaladığı anlaşmanın üzerinden uzun süre geçti” diyen Subhaniniya, ''Rusya, füzelerin tesliminde bilinmeyen teknik sorunları gündeme getiriyor. Başka gerekçelerin değil de teknik sorunların olmasını umarız” ifadesini kullandı.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi de, S-300 füzeleri anlaşmasıyla ilgili olarak Rusya'dan taahhütlerini yerine getirmesini beklediklerini söylemişti.

S-300 füzelerinin alımı konusunda Rusya ile anlaşma yapıldığını belirten Tümgeneral Firuzabadi, ''S-300'lerin teslimi için öngörülen sürenin üzerinden aylar geçmesine rağmen Rusya, niçin bu konuda gerekli izni vermiyor'' diye sormuştu.

İran ve Rusya'nın gelişmiş uzun menzilli hava savunma sistemleri S-300'lerin alım satımıyla ilgili 2007'de Kremlin'de anlaşma imzalamalarının ardından taraflarca yapılan açıklamalardaki farklılık sürüyor.

RUSYA HENÜZ İKNA OLMADI
Tahran'ın, olası İsrail ve ABD saldırısına karşı hava sahasını güçlendirmek için S-300 savunma sistemi konusunda Rusya'yı ikna çabalarından istediği sonucu henüz alamadığı belirtiliyor.

İran ile yapılan askeri işbirliğini ''uluslararası taahhütler çerçevesinde'' sürdürdüğünü kaydeden Rusya'nın S-300'ler konusundaki belirsiz politikasıysa devam ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...