İran'a saldırı | Fransa ve İngiltere: İsrail'in meşru müdafaa hakkı var

Fransa ve İngiltere, İran'a yönelik saldırının ardından yaptıkları açıklamada, İsrail'in "meşru müdafaa hakkı" olduğunu belirtti. Umman saldırıyı kınarken, Mısır bölgede büyüyen çatışmaların sonuçları konusunda uyardı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen "İki taraf daha fazla eylemden kaçınmalı" dedi. İngiltere Başbakanı Sunak ise "Spekülasyon yapmam doğru değil" açıklamasını yaptı.

İran'a saldırı | Fransa ve İngiltere: İsrail'in meşru müdafaa hakkı var

'ın İsfahan kentinde bu sabah yaşanan hava saldırısına ilişkin ülkelerden ilk açıklamalar geldi.

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, "gerilimi azaltma" çağrısı yaparken, bugünkü G7 toplantısında konunun değerlendirileceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı, ", uluslararası hukuk çerçevesinde kendini savunma hakkına sahip" açıklamasını yaptı.

 Başbakanlık Ofisi de İsrail'in meşru müdafaa hakkı olduğunu ifade etti. İran'a yönelik saldırıların kaynağının resmi olarak doğrulanmadığını belirten Başbakanlık, İsraillilere şu anda önemli olanın "gerilimi azaltmak olduğunu" söyledi.

Daha sonra İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da bir açıklama yaptı.

İsrail'in İran topraklarında bir saldırı gerçekleştirdiği yönündeki haberler hakkında spekülasyon yapmasının doğru olmayacağını söyleyen Sunak, "'da büyük bir tırmandırma kimsenin çıkarına değil" diye konuştu.

İngiltere başbakanı, Ortadoğu'da "sakin kafaların" hakim olduğunu görmek istediğini sözlerine ekledi.

Umman Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in bölgede tekrarlanan askeri saldırılarını kınadı.

ÜRDÜN: MİSİLLEMELER SONA ERMELİ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, her iki tarafa da çağrı yaparak, "Bölgenin istikrarlı kalması ve tüm tarafların daha fazla eylemden kaçınması kesinlikle gereklidir" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) özel raportörü de İsrail'in İran'a yönelik son saldırılarının uluslararası hukuk ve BM Şartı uyarınca askeri güç kullanma yasağının "bir başka ihlali" olduğunu kaydetti.

Mısır, bölgede genişleyen çatışma ve istikrarsızlığın sonuçları konusunda uyarıda bulundu.  

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, İsrail-İran misillemelerinin sona ermesi gerektiğini belirterek bölgesel tırmanma tehlikesine karşı uyarıda bulundu.

"ORTADOĞU'DAKİ MİSİLLEME DÖNGÜSÜ SONA ERMELİ"

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail'in İran'a yönelik misillemesinin ardından "Ortadoğu'daki tehlikeli misilleme döngüsünü durdurmanın tam zamanı" açıklamasında bulundu.

Guterres, her türlü misilleme eylemini kınadığını belirterek uluslararası topluma tüm bölge ve ötesinde yıkıcı sonuçlara yol açacak herhangi bir gelişmenin önlenmesi için çağrıda bulundu.

Sayfa Yükleniyor...