NTV

İran'da Akmedinejad'a bir rakip daha

Anadolu Ajansı

Dünya

Daha önce eski meclis başkanı ve eski başbakanın adaylıklarını açıkladıkları İran'da, muhafazakar kesimden ilk aday ise İran Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai oldu. İran'da cumhurbaşkanlığı seçimi 17 Haziran'da yapılacak.

İran Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, 12 Haziran'da yapılacak 10. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduğunu açıkladı.

İran haber ajanslarının bildirdiğine göre, uzun süre Devrim Muhafızları komutanlığı görevinde de bulunan Rızai, muhafazakar kanattan adaylığını açıklayan ilk isim oldu.

Adaylığını resmen açıklamasa da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın bir dönem daha iktidarda kalmak isteyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Muhafazakar kanattan eski dışişleri bakanı Ali Ekber Velayeti ve Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bagir Galibaf'ın isimleri de adaylar arasında geçiyor.

Reformcu kanattan ise eski Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi ile eski Başbakan Mir Hüseyin Musevi adaylıklarını resmen açıklamıştı.

Her dört yılda bir yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde bu yıl 18 yaş ve üzeri 46,2 milyon seçmenin oy kullanma hakkı olduğu açıklanmıştı.