NTV

İran'dan ABD'ye belgeli suçlama

Anadolu Ajansı

Dünya

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ellerinde İran'da düzenlenen terör eylemlerinin arkasında ABD'nin olduğunu gösteren 100 inkar edilemez belge bulunduğunu söyledi.

Hamaney, ''Elimizdeki bu 100 belgeyi sunarak ABD'yi dünyada utanç içinde bırakacağız'' dedi. Ancak sözkonusu belgelerin ne zaman ve kime sunulacağı konusuna açıklık getirmedi.

ABD tarafından yapılan "İran'ın, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Adil El Cubeyr'in öldürülmesi için suikast planı yaptığı" suçlamalara da değinen Hamaney, ABD'nin bu suçlamayla dikkatleri ülkede yaşanan sorunlardan başka yöne çekmek istediğini savundu.

'İRAN'I TERÖRİZMLE SUÇLAMAK İSTİYORLAR'
Hamaney, ''ABD, bu ipe sapa gelmez terörist senaryoyla İran'a baskı yapmaya ve Wall Street eylemlerinden kendini kurtarmaya çalıştı. İran'daki en erdemli savaşçıları ve mücahitleri terörizmle suçlamak istiyorlar. Dünyadaki olayların gidişatı değişti ve Allah'ın yardımıyla, dünya hakimiyeti peşindeki firavuna yönelik fazilet savaşı, İran'ın öncülüğünde başladı ve son çöküşe kadar sürecek.'' dedi.

ABD makamlarınca geçen ay yapılan açıklamada, Washington'da bir restorana bomba koyarak El Cubeyr'i öldürme girişimine yönelik bir planın ortaya çıkarıldığı belirtilmişti. Açıklamada öldürme planına karıştığı belirlenen iki kişinin İran'daki Devrim Muhafızları ile ilişkisinin bulunduğu kaydedilmişti.

Olayın ardından yaptığı açıklamada "ortaya çıkarılan suikast planının İran'a yönelik daha sıkı yaptırımların uygulamaya konmasına yol açmasını ümit ettiğini" bildiren ABD Başkanı Barack Obama, İran'ın üstesinden gelmeye yönelik tüm seçeneklerin masada olduğunu söylemişti.