'İran'dan Ankara'ya üstü kapalı tehdit'

İran dini lideri Hamaney'e yakınlığı ile bilinen Kayhan gazetesinde, "Türkiye bilmeli ki İslam Cumhuriyeti, Suriye’ye yönelik komploların başarısızlığını sağlamak için elindeki tüm olanakları kullanacak" yönündeki ifade, İran'dan Türkiye'ye yönelik üstü kapalı bir tehdit olarak değerlendirildi.

27.08.2011 - 14:59

'İran'dan Ankara'ya üstü kapalı tehdit'

New York Post gazetesi yazarlarından Amir Taheri, "Suriye: Türkiye İran’a Karşı" başlıklı makalesinde, Suriye'deki olayların "iki bölgesel rakip Türkiye ve İran arasında bir güç mücadelesine" yol açtığını belirtti.

'TÜRKİYE AB'NİN YANINDA'
Türkiye’nin bir süre tereddüt gösterdikten sonra Esad rejiminin daha fazla yürüyemeyeceği kararı verdiğini belirten Taheri, Türkiye’nin, Suriye muhaliflerinin toplantılarına ev sahipliğini yaptığını, petrol ve gaz ithalatına ambargo dahil, AB’nin yeni yaptırımlarına "destek" verdiğini ifade etti.

Yazıda, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın iktidarı bırakması ve onun yerine de geçici bir yönetimin kurulması yönündeki Türkiye pozisyonunun, başta Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri olmak üzere, bazı bölgesel güçlerce desteklendiği belirtildi.Avrupa Birliği'nin de, Türkiye’nin Suriye konusunda öncülük etmesi istediği değerlendirmesi yapıldı.

Buna karşın Taheri, "Bazı Arap ülkeleri, tarafsız kalıyor çünkü Türkiye’nin geçiş stratejisinin, ABD’nin sağlam desteği olmadan kredibilitesinin bulunmadığına inanıyorlar" ifadesini kullandı.

'SURİYE'Yİ HEDEF ALANLAR İRAN'I DA HEDEF ALIYOR'
Hamaney’in görüşlerini yansıtan Kayhan gazetesi, bu haftaki  başyazısından birinde, 'Komplocuların Suriye’de başarılı olmasına izin veremeyiz. Suriye’yi hedef alanlar, aslında İran’daki İslam Devrimini hedef alıyor’ dedi. Gazetede ayrıca, ‘Türkiye bilmeli ki İslam Cumhuriyeti, Suriye’ye yönelik komploların başarısızlığını sağlamak için elindeki tüm olanakları kullanacak’ uyarısında bulunuldu."

'TÜRKİYE KENDİNİ KOMPLOLAR İÇİNDE BULMAMALI'
New York Post yazarı, Kayhan gazetesinin uyarısı ile ilgili, "Üstü kapalı tehdit, Tahran’ın, Türkiye’ye karşı mücadele eden terörist grupları yeniden aktif hale getireceğidir. Aslında İran şimdiden PKK'nın silahlı unsurlarının hareketlerine koyduğu yasağı şimdiden kaldırdı" değerlendirmesinde bulundu.

Ankara'nın Suriye politikasını değerlendiren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da önceki gün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Batılı ülkelerin karmaşık komplolarına düşmemesi için dikkatli olması gerektiğini söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...