İlişkili Haberler

İran resmi ajansının (İRNA) haberine göre, İran hükümet sözcüsü Muhammed Bakır Nevbaht, meclis oturumu sonrası basın mensuplarıyla yaptığı söyleşide, İran'ın füze programından vazgeçmeyeceğini yineledi.

Savunma siyasetinin İran'ın milli menfaatlerinin gereği olduğunu belirten Nevbaht, "Bu sebeple, füze savunma programının ülkemizin değişmez siyasi alanlarından biri olması çok doğal" diye konuştu.

Füze savunma programına yönelik harcamalar için bu seneki bütçede de pay ayrıldığını hatırlatan Nevbaht, füze sistemi konusunun nükleer anlaşmanın bir parçası olmadığını kaydetti.

İran'ın 5+1 ülkeleriyle 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşma gereği balistik füze programını durdurması gerektiği yönündeki genel kanaate karşın, Tahran yönetimi, füze programının savunma amaçlı olduğunu ve nükleer anlaşmanın bir parçası olmadığını iddia ediyor.

SUUDİ ARABİSTAN "ENDİŞELİYİZ" DEMİŞTİ

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, hafta sonu "ABD-Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, başta balistik füze projesi olmak üzere İran'ın attığı adımların endişe verici olduğunu dile getirmişti.