İran’dan Esad açıklaması

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın görev süresinin 2021 yılında biteceğini hatırlatan İran dini lideri Hamaney'in başdanışmanı Velayeti, “Esad, Suriye'nin 'yasal ve meşru' yöneticisidir. Kendisini desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

DHA 10.04.2016 - 16:46 | Son Güncelleme : 10.04.2016 - 16:51

İran’dan Esad açıklaması
İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, ülkesinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı destekleyeceğini söyledi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın görev süresi sonuna kadar (2021) iktidarda kalması gerektiğini savundu.

İran devlet televizyonunda katıldığı bir programda konuşan Velayeti, "Beşşar Esad, Suriye'nin 'yasal ve meşru' cumhurbaşkanıdır, gitmesi için her hangi bir şartın ortaya konulması İran'ın kırmızı çizgisidir. Kendisini desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

“İRAN VE RUSYA YAKIN İŞBİRLİĞİ İÇİNDE”

ABD'ye seslenen Velayeti, "Esad'ın iktidarda kalıp kalmamasından size ne?" diye sordu.

Velayeti, İran'ın Suriye'de bulunma gerekçesini, "İran, bu ülkedeki meşru hükümetin talebi üzerine teröristlerle mücadele amacıyla orada bulunuyor" şeklinde açıkladı.

Rusya'nın Suriye'de bulunmasının bu ülkedeki güç dengelerini Beşşar Esad'dan yana değiştirdiğini söyleyen Velayeti, "İran ve Rusya Suriye'de yakın işbirliği içinde" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...