İrlanda polisi silahlanmak istiyor

İrlanda polisi, sokaktaki şiddetle baş edebilmek için bazı memurların sürekli olarak silah taşımasını önerdi.

Anadolu Ajansı 29.03.2010 - 16:08

İrlanda polisi silahlanmak istiyor

İrlanda'daki emniyet amirlerinin oluşturduğu AGSI birliği, sokaktaki şiddetin artması gerekçesiyle, polis teşkilatında görev yapan bazı memurların sürekli olarak silah taşımasını istiyor.

İrlanda basınında çıkan haberlere göre, birliğin Batı Cork, Westmeath, Meath, Galway ve Kildare bölgelerindeki üyeleri, Galway'de bugün başlayacak 3 günlük üyeler konferansında, yeni oluşturulan Yerel Destek Birimlerine daha etkin ve görünür bir rol verilmesini, birimlerde görev yapan üniformalı memurların sürekli olarak ateşli silah taşımasını gündeme getirecek.

Sokaktaki silahlı şiddetin halk ve polis memurları için giderek daha tehlikeli olmaya başladığına işaret eden üyeler, Yerel Destek Birimlerinde görev yapan memurların, silahlarını kullanmak için daha üst makamlardan onay çıkmasını beklemek yerine, amirlerinin onayının yeterli olmasını da isteyecek.

Yerel Destek Birimlerine bağlı memurlar normalde diğer üniformalı polisler gibi silahsız olarak devriye görevi yapıyor, müdahale gerektiren bir durum olduğundaysa talimat üzerine silah kuşanabiliyor.

POLİSİN YÜZDE 75'İ SİLAH TAŞIMIYOR
İrlanda polis teşkilatı bünyesinde görev yapan memurların 4'te 3'ü silah taşımıyor; silah taşıma izni olan acil durum birimleri ve dedektifler dışındaki memurlarsa gerektiğinde kullanmak üzere cop ve biber gazı bulunduruyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...