'İşgal altında istikrar arayışları'

NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu ve Taha Özhan'ın Irak'taki seçim sonuçlarını ve hükümet kurma çalışmalarını değerlendirdikleri bir çalışma yayınlandı.

19.04.2010 - 16:01

'İşgal altında istikrar arayışları'

Irak'ta 7 Mart'te gerçekleşen parlamento seçimleri sadece Irak'ın değil, hem bölge ülkelerinin de kaderini yakından ilgilendiriyor.

Ayrıca seçim sonuçları ABD gibi uluslararası güçlerin stratejileri ve gelecek hamleleri açısından da önem taşıyor. Ancak seçimin galibi İyad Allavi'nin hükümet kurmasının önünde zorluklar bulunuyor ve zaten şiddetin gölgesinde yaşayan ülkede istikrar sağlanması ihtimalini zayıflatıyor.

Eski Başbakan İyad Allavi liderliğindeki Irakiye İttifakı’nın 91 sandalye ile kazandığı seçimin sonuçlarına göre, şu anki Başbakan Nuri El Maliki’nin Hukuk Devleti İttifakı 89, Irak Milli İttifakı 70 ve Kürdistan İttifakı Listesi de 43 sandalye ile Irak Parlamentosu’ndaki yerini alacak.

Bir pazarlıklar ve koalisyonlar siyasetine sahne olan Irak'ta, yeni hükümetin kuruluş sürecinde de bu mücadeleler yaşanmaya devam edecek.

NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Genel Koordinatörü Taha Özhan Irak'taki seçim sonuçlarını ve hükümet kurma çalışmalarını bir makalede değerlendirdiler.

"İşgal Altında İstikrar Arayışları" başlıklı makalenin tamamını okumak için tıklayınız.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...