İşgal toplantısını sansür edecek

Adalet Bakanı Strow, Irak’ın işgali öncesi kabinede yapılan tartışmaların halka açıklanması yönünde mahkemenin aldığı kararı veto edeceğini açıkladı.

Haberler 24.02.2009 - 21:56

İngiltere Adalet Bakanı Jack Strow, 2003 yılında üst düzey hükümet yetkililerinin Irak savaşının meşruiyetinin tartışıldığı toplantının tutanaklarının yayımlanmasını engelleyeceğini açıkladı.Straw, Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, hükümetin, Irak'ın ABD tarafından işgalinden birkaç gün önce, İngiliz kabinesinin Irak savaşı konusundaki tartışmalarını içeren bazı belgelerin yayımlanmasını engelleyeceğini söyledi.

''Bu belgelerin yayımlanması hiçbir şekilde halkın çıkarına değildir'' diyen Straw, Adalet Bakanı olarak mahkemenin belgelerin açıklanması yönündeki kararını veto edeceğini bildirdi.

Belgelerin, İngiltere'nin o dönem başbakanı Tony Blair'in en çok tartışılan kararlarından biri olan ''Irak'ın işgaline müdahil olma'' kararına ışık tutabileceği belirtilirken, Straw söz konusu tutanakların yayımlanmasının İngiltere hükümetinin işleyiş şekline zarar verebileceğini ifade etti.

Bu tür belgelerin normal şartlarda 30 yıl süreyle gizli tutulduğu ancak İngiltere'de haber alma özgürlüğünü koruma mahkemesinin, bu konuda kamuoyunun bilgi edinme hakkının belgelerin gizli kalmasından daha yararlı olduğuna hükmetmiş ve geçen ay sonunda, bu belgelerin ayrıntılı olarak yayımlanması kararını açıklamıştı.

OBAMA'NIN İLK AVRUPALI KONUĞU BROWN
Öte yandan, İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın, 4 Martta Amerikan Kongresinin iki kanadının birleşik toplantısında bir konuşma yapacağı bildirildi.

Temsilciler Meclisinde çoğunlukta bulunan Demokrat Partinin yetkilisi Steny Hoyer, ''İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Kongrenin birleşik oturumunda bir konuşma yapacak'' dedi.

Brown, bu konuşmasından önce Beyaz Saray'da ABD Başkanı Barack Obama tarafından ağırlanacak ve iki lider dünyadaki mali krizle, Afganistan savaşını ele alacak.

Brown, Obama tarafından ağırlanacak ilk Avrupalı lider, aynı zamanda da Kongrede konuşma yapan beşinci İngiliz Başbakanı olacak. Ondan önce Winston Churchill 1941, 1943 ve 1952'de, Clement Atlee Kasım 1945'te ve Margaret Thatcher 1985'te ve Tony Blair de 2003'de bu ayrıcalığa sahip olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...