IŞİD 110 sivil kaçırdı, öldürmekle tehdit etti

Terör örgütü IŞİD, aşiretler ile aralarında çatışmalara sahne olan Irak'ın Felluce şehrinde 110 sivili kaçırdı. Örgüt, çatışmalara son verilmemesi halinde rehineleri öldürmekle tehdit etti.

Anadolu Ajansı 22.02.2016 - 07:16 | Son Güncelleme : 22.02.2016 - 07:17

IŞİD 110 sivil kaçırdı, öldürmekle tehdit etti

Irak'ta Enbar eyaletinin güvenlik komitesi Üyesi Raci el-İsavi, IŞİD'in Felluce'de çoğunluğu 15-35 yaşlarında 110 sivili kaçırdığını belirtti.

İsavi, "Örgüt, Felluce'deki aşiretleri, çatışmaların durmaması halinde rehinelerin tümünü öldürmekle tehdit etti. Sivillerin kaçırılmasının ardından çatışmalarda ciddi gerileme yaşandı. Şu an aşiret milisleri yalnızca örgüt militanlarını suikastle öldürmek için sınırlı saldırılar düzenliyor" dedi.

IŞİD'in kontrolündeki Felluce'de Sünni aşiretlerin örgüte karşı ayaklanmasının ardından ciddi çatışmalar yaşanmış, militanlardan ölü ve yaralılar olduğu, aşiretlerin bazı bölgeleri IŞİD'in elinden aldığı aktarılmıştı.

Terör örgütü IŞİD'in 10 Haziran 2014'te Musul'u ve ardından diğer bazı bölgeleri ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar, ülkenin çeşitli kentlerinde devam ediyor. Irak ordusu, Peşmerge güçleri ve Sünni aşiretler, IŞİD'in elindeki bölgeleri geri almak için operasyonlar düzenliyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de Irak ordusuna havadan destek veriyor.

Sayfa Yükleniyor...