'IŞİD internette kazandı'

Kanada ve ABD'de yapılan saldırıların, IŞİD'in Batı'ya ve ABD'ye karşı internette başlattığı savaş kampanyasını kazandığının delili olarak gösterildi.

27.10.2014 - 07:47

'IŞİD internette kazandı'

ABD Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi Başkanı Michael McCaul, ABC televizyonundaki 'This Week' programında, IŞİD kaynaklı tehdidi değerlendirdi.

McCaul, geçen hafta Kanada'nın Quebec eyaletinde Martin Couture Rouleau'nun aracıyla bir askeri ezmesini, başkent Ottowa'da Michael Zehaf Bibeau'nun bir askeri öldürüp parlamento binasına rastgele ateş açmasını ve New York'ta Zale Thompson'ın baltayla iki polisi yaralamasını hatırlattı.

Tek başlarına hareket ederek kanlı eylem gerçekleştirenler için kullanılan 'yalnız kurt' tehlikesine dikkati çeken McCaul, Kuzey Amerika'da bir hafta içinde görülen üç olayın IŞİD'in internetteki propagandayı kazandığını gösterdiğini dile getirdi.

McCaul, "Onlar, Batı'ya ve ABD'ye karşı savaş kampanyası başlattılar ve geçen haftanın bu üç örneği onların kazandıkları gösteriyor" dedi.

McCaul, "yalnız kurtların genellikle bodrum katlarında interneti kullanarak radikalleştiğini" anlatarak bu kişilerin durdurulmasının çok zor olduğuna vurgu yaptı.

Zale Thompson, New York'ta baltayla iki polisi yaralamıştı Zale Thompson, New York'ta baltayla iki polisi yaralamıştı


"ÇOK İYİLER"
Programa katılan eski Beyaz Saray Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Matt Olsen de ülke içinde terör saldırıları planlamanın yeni bir şey olmadığını ancak IŞİD kaynaklı propagandanın endişeleri artırdığını kaydetti.

Olsen, "IŞİD propagandası, ekstra kaygılara neden oluyor, çünkü onlar mesajlarını internete koymada çok iyiler ve destekçilerinin nerede bulunurlarsa orada saldırılar yapmasını istiyorlar" ifadesini kullandı.

Cumhuriyeçi Parti New York Milletvekili Pete King ise ABD'de Müslüman toplumların izlenmesinin daha fazla yapılmasını istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...