Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonu başladı

Irak orudusu ve Sünni milisler Musul'u IŞİD'den kurtaracak operasyona köylerden başladı. Askeri operasyona peşmerge de destek veriyor.

Haberler - ntv.com.tr 24.03.2016 - 09:28 | Son Güncelleme : 24.03.2016 - 10:10

Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonu başladı

Irak Savunma Bakanı Halit el-Ubeydi, Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u terör örgütü IŞİD'in elinden kurtaracak operasyonun başladığını iddia etti.

Irak ordusu ve Sünni milisler bu sabah Mahmur bölgesinden IŞİD’in işgal ettiği Musul’a doğru harekete geçti. Operasyona peşmerge de destek veriyor.

Irak ve peşmergenin Mahmur’un batısında IŞİD’in işgali altındaki köyleri tek tek kurtararak ilerlediğini ileri sürüldü. Askeri operasyonun ilk hedefi, Musul'a giden yolları kontrol altına almak.

Başlatılan askeri operasyon planında 13 köy ve kasabanın kurtarılmasının bulunduğu belirtiliyor.

ABD GECE BOYUNCA HAVADAN VURDU

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait savaş uçakları ise dün gece boyunca operasyon yapılan bölgelere bombardıman düzenledi.

"FETİH OPERASYONU'NUN İLK AŞAMASI

Irak Savunma Bakanı Halit el-Ubeydi, Musul'u IŞİD’den kurtarmak için "Fetih" operasyonunun birinci aşamasının başladığını söyledi.

Iraklı bakanın açıklamasında, Musul'a bağlı bazı köylerin Ortak Operasyonlar Komutanlığı denetiminde Musul operasyonlarına bağlı güçlerce örgütten geri alınarak Irak bayraklarının asıldığı belirtildi.

McGURK "YAKINDA" DEMİŞTİ

ABD öncülüğündeki koalisyon, Irak Ordusu, Sünni milisler ve Peşmerge güçleri IŞİD’in Irak'taki “başkenti” olarak gördüğü Musul’u kurtarmak için uzun süredir hazırlık yapıyor.

Askeri operasyon çerçevesinde Irak ordusu yaklaşık 10 bin askerden oluşan bazı birlikleri Mahmur’a konuşlandırmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD özel temsilcisi Brett McGurk mart başlarında operasyonunun başlamak üzere olduğunu belirterek, Irak'ın istikrarı için tüm ülkelerden destek istemişti.

McGurk, "Kompleks bir operasyon söz konusu ancak askeri planlaması iyi yapıldı" demişti.

Sayfa Yükleniyor...