'İslam Almanya'ya ait değil'

Almanya'daki Müslüman toplumun sorunlarının tartışıldığı İslam Konferansı'nın dördüncüsü bugün başladı. Toplantı öncesi Alman iktidar partisinden ilginç bir açıklama geldi: "İslam Almanya'ya ait değil."

19.04.2012 - 12:17

'İslam Almanya'ya ait değil'

Düşük faizli kredi aldığı ortaya çıktıktan sonra istifa etmek zorunda kalan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, görev yaptığı dönemde "İslam da Almanya'ya ait" açıklaması yapmıştı. Wulff'un bu çıkışı ülkede geniş tartışmalar yol açmıştı. Almanya'da bugün 4. yapılan İslam Konferansı'na yine aynı tartışmanın damga vurması bekleniyor.

Konferans başlamadan önce açıklama yapan iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Sekreteri Volker Kauder, "İslam, Almanya'da geleneğimizin ve kimliğimizin bir parçası değil, bu nedenle İslam Almanya'ya ait değil" dedi.

'MÜSLÜMANLAR BU ÜLKENİN PARÇASI'
Alman Passauer Neuen Presse gazetesine konuşan Kauder, "Ancak ülkemizde yaşayan Müslümanlar Almanya'nın bir parçası ve tabii ki Alman vatandaşları olarak bu ülkedeki tüm haklardan yararlanma hakkına sahip" şeklinde konuştu.

'25 MİLYON KURAN' TARTIŞMASI
Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'in evsahipliğinde başkent Berlin'de gerçekleştirilecek İslam Konferansı'nda tartışılacak başka bir konu da Selefilerin ülke genelinde 25 milyon Kuran-ı Kerim dağıtma kampanyası.

İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Selefilerin kampanyasını İslam Konferansı'nda gündeme getirmek istemediğini belirtse de, bu konuda dolaylı bir açıklamada bulundu. "Din ideolojik güç elde etmek için kullanılmamalı" diyen İçişleri Bakanı Friedrich, "Bu mesaj Alman İslam Konferansı'nda açıkça verilmeli" ifadelerini kullandı.

ADALET BAKANI'NDAN TALEP
Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ise, Selefilerin Kur'an-ı Kerim dağıtması kampanyasının İslam Konferansı'nda tartışılmasını talep etti.

2006'DAN BERİ DÜZENLENİYOR
Almanya 2006 yılından bu yana İslam Konferansı düzenliyor. Konferansa bu ülkedeki mevcut Müslüman dernekleri ve Müslümanların önde gelen temsilcileri katılıyor. Almanya İçişleri Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen İslam Konferansı'nda bu ülkede yaşan Müslümanların sorunları ve Alman toplumuna uyumu konuları ele alınıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...