İsrail askeri itiraf etti: "Hannibal Protokolü" ile vatandaşlarını öldürdüler

İsrail ordusundan bir yüzbaşı, 7 Ekim'deki Hamas saldırısı sırasında İsrailli sivilleri de öldürmeyi öngören "Hannibal Protokolü"nü uyguladığını itiraf etti. Esirleri taşıyan araçlara tank mermileri atıldığını anlatan yüzbaşı, "Esir askerlerin kaçırılmasını durdurmanın daha mantıklı olacağına karar verdim" dedi.

İsrail askeri itiraf etti: "Hannibal Protokolü" ile vatandaşlarını öldürdüler

Geçtiğimiz hafta, medyasına ait Kanal 13'te konuşan Yüzbaşı Bar Zonshein, 'ye doğru ilerleyen ve içinde esirler bulunan araçlara tank mermisi ateşlediğini anlattı.

Zonshein eylemini, "İki Toyota pikap belirledik. Bu araçların üzerinde bir yığın insan duruyordu. Bunların ceset mi yoksa yaşayan insanlar mı olduğunu bilmiyordum… Ve bu araçlara saldırmaya karar verdim” sözleriyle anlattı.

Zonshien'in bir "yığın" insan tanımı vurulanların asker ya da sivil olabileceği anlamına geliyor.

ASKER VEYA SİVİL FARK ETMİYOR

"Hannibal protokolü" şimdiye kadar yalnızca askerlerle sınırlıydı ancak bu tarz kararların artışıyla asker veya sivil fark etmeksizin insanlara ateş açılıyor.

Zonshein'in ifadesinin bir sonraki kısmı, kamyonetlere saldırmasının mantığına dair aydınlatıcı bir fikir veriyor: "İçimden bir ses, kamyonetlerin üzerinde olabileceğini söyledi"

Başka bir deyişle Zonshein, yakalananlar arasında asker arkadaşlarının da olabileceğini düşündü ve tam da bu yüzden ateş açtı.

"KAÇIRILMALARINA ENGEL OLMAK DAHA ÖNEMLİYDİ"

İsrailli yüzbaşı, “Belki onları öldürdün, onlar sizin askerleriniz” sorusu üzerine, “Doğru. Ama bunun doğru karar olduğuna, kaçırılmayı durdurmanın daha iyi olduğuna karar verdim” ifadelerini kullanarak kendi askerlerini öldürmüş olabileceğini kabul etti.

Zonshein, 7 Ekim günü içleri insan dolu iki aracı vurduğunu kabul etmesine rağmen röportajın geri kalanında “Esir askerleri vurmadığımızı biliyorum” diyerek çelişkili ifadeler kullandı.

HANNİBAL PROTOKOLÜ NEDİR?

askeri terminolojisinde “Hannibal Direktifi” olarak adlandırılan politika, olası bir esir durumunu önlemek için kişinin kendi askerlerine ateş açma politikası.

Hannibal Protokolü'nün 7 Ekim'de İsrailliler üzerinde uygulandığını gösteren kanıtlar giderek artmaya devam ediyor.

Giderek artan ifadeler, bu protokolün ayrım gözetmeksizin ateş açmak suretiyle "İsrailli sivilleri" de kapsayacak şekilde genişletildiğini gösteriyor.

İsrail ordusu 6 Şubat’ta, orduya ait tankın 7 Ekim günü Yahudi yerleşim birimindeki bir evi bombalaması sonucu İsrailli 12 esirin ölmesiyle alakalı soruşturma başlatmıştı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...