İsrail basını: Türk halkı kolay affetmez

İsrail basını Türkiye ile yaşana son diplomatik krizin ilişkilere büyük zarar verdiğini ve Türk halkının bu durumu kolay affetmeyeceğini yazdı.

14.01.2010 - 11:56

İsrail basınında bugün de Türkiye ile yaşanan diplomatik kriz geniş yer tuttu. Gazeteler, Türk halkının yaşananları kolay affetmeyeceğini vurguluyor. İsrail'i gülünç duruma düşüren Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'a yönelik ise ağır eleştiriler yapılıyor.


İsrail gazeteleri, son krizle birlikte iki ülke ilişkilerinin onarılması güç bir yara aldığını yazdı.

Haaretz gazetesine göre Türk kamuoyu, İsrail'i hiçbir zaman afetmeyecek. Haaretz'in haberinde şu ifadeler yer aldı:

"Osmanlı döneminden bu yana Türkler Yahudileri tarihi bir dost olarak görüyordu. Ama bu temel, Türklere Osmanlı sultanlarının yabancı elçileri küçük düşürmesini hatırlatan son davranışla sarsıldı. Türk kamuoyunun bunu afetmesi çok zor olacak."

İSRAİL KENDİ AYAĞINI VURDU
Jerusalem Post gazetesi de İsrail'in kendi ayağını vurduğu görüşünde. Haberde, "İsrail kendi ayağını vurdu. Başbakan Erdoğan gibi Türkiye'yi İsrail'den uzaklaştırmaya çalışanlara büyük bir koz verilmiş oldu. Şimdi Türkiye'de İsrail'e yakınlaşmayı isteyenlerin seslerini yükseltmeleri daha güç olacak. Örneğin Türk ordusu kendi çıkarları için İsrail'le sıcak ilişkiler kurmak istediğini söylese buna karşı çıkanlar 'Onlar bizi aşağıladılar' diyerek itiraz edecek" ifadeleri yer aldı.

BİZİM TÜRKİYE'YE DAHA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR
Financial Times gazetesine konuşan İsrail Dışişleri Bakanlığı eski müsteşarı Alon Liel de Türkiye'yle ilişkilerin kesilmesinden en büyük zararı İsrail'in göreceğine dikkat çekti:

"İlişkilerin bozulması halinde İsrail'in kaybedecek daha çok şeyi var. Türkiye'nin bize olduğundan daha çok, bizim Türkiye'ye ihtiyacımız var. Ortadoğu'da tecrit edilmiş durumdayız ve Türkiye önde gelen bir aktör. Onların bölgede sadece bir ülkeyle, İsrail'le sorunu var. Bizim ise etrafımızdaki 22 ülkeden 20'siyle."

İsrail'deki gazeteler, ülke diplomasisini gülünç duruma düşüren Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'a istifa çağrılarının giderek arttığını da yazdı.

BBC: İLİŞKİLER ESKİYE DÖNER Mİ, BELİRSİZ
İngiliz yayın kuruluşu BBC ise konuyla ilgili haberinde, “İsrail, Türkiye'nin Tel Aviv temsilcisine yapılan davranıştan dolayı doğan gerginliği yatıştırmak için Türkiye'den özür diledi. Başbakanı Netanyahu, gerginliğin son bulmasını umduğunu açıkladı. Uzun yıllardır askeri ve ekonomik ortak olan iki ülke ilişkilerinin yeniden eski rayına oturup oturmayacağı belirsiz" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...