İsrail Filistinlilerin organlarını çalıyormuş

İsrailli bir yetkili, 1990'lı yıllarda Filistinlilerin organlarının çalındığını itiraf etti.

Haberler - NTV Haber 21.12.2009 - 11:36

İsrail Filistinlilerin organlarını çalıyormuş

İsrail'de Filistinlilerin organlarının çalındığı iddiası ilk olarak Ağustos ayında bir İsveç gazetesi tarafından gündeme getirilmişti. Aftonbladet gazetesi İsrail'in Filistinlileri organları için öldürdüğünü iddia etmişti. İsrail'in şiddetle karşı çıktığı haber iki ülke arasında krize yol açmıştı.

Ancak konuyla ilgili İsrail tarafından itiraf 3 ay sonra geldi. İsrail'in Kanal 2 televizyonu Ebu Kebir Adli Tıp Enstitüsü'nün o dönem başında olan Yehuda Hiss'le 2000 yılında yapılan bir söyleşiyi ekrana getirdi.

Hiss söyleşide, 90'lı yıllarda Filistinliler ve yabancı işçilerin cesetlerinden deri örnekleri, kornea hücreleri, kalp kapakçıkları ve kemiklerin alındığını söylüyor.

Hiss programda şu sözleri sarfetti:

"Kornealarla başladık. Yapılan herşey gayri resmiydi. Ailelerden hiçbir şekilde izin istenmedi. Korneayı aldıktan sonra gözkapaklarını birbirine yapıştırıyorduk."

10 YILDIR BÖYLE BİR UYGULAMA YOK
İsrail ordu yetkilileri de açıklamları doğruladı, ancak uygulamanın on yıl önce sona erdiğini vurguladı. İsveç basınında çıktığı gibi Filistinliler'in organları için öldürüldüğüne dair ise herhangi bir kanıt bulunmuyor.

Sayfa Yükleniyor...