İsrail-Gazze arasında silahlar sustu

İsrail ve Filistin güçlerinden, "Resmi olarak ateşkeste anlaştık" açıklaması gelmese de ateşkes  fiilen sağlandı.

11.04.2011 - 10:22

İsrail-Gazze arasında silahlar sustu

Geçtiğimiz perşembe gününden bu yana İsrail ile Hamas arasında yaşanan çatışmalara bir süreliğine ara verildi. Gazze Şeridinde artan gerilim nedeniyle yine kan aktı.

İki taraftan da resmi bir açıklama gelmese de dün bölge sakindi.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nden atılan dünkü roket ve havanlara rağmen, gece Hamas mevzilerini bombalamadı. Filistinli militanlarda dün gece İsrail'e karşı saldırı düzenlemedi.

HAMAS: "ORDU SALDIRILARINI DURDURSUN"
Hamas adına konuşan Gazi Hamad, dün gece İsrail radyosuna verdiği demeçte, sükunetin sağlanmasını istediklerini vurguladı ve "İsrail ordusunun saldırılarını durdurmasını istiyoruz" dedi.

Hamas'ın Şam'daki siyasi temsilcilerinden Usame Hamdan da, dün Hamas'a bağlı Filistin gazetesinde, İsrail'in saldırılarını durdurması amacıyla baskı yapmaları için Avrupa ülkeleriyle temas halinde olduklarını bildirmişti.

İSRAİL: ROKET ATILMAZSA BİZ DE SALDIRMAYIZ
İsrailli tarafından dün yapılan açıklamada ise "Biz Gazze'ye roket atışlarına cevaben saldırıda bulunuyoruz. Eğer ateş durursa bizim saldırılarımız da durur" sözleri kaydedildi.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ndeki son saldırısını Cumartesi gecesi düzenlemiş ve roket saldırısı hazırlığındaki bir grubu hedef aldığını duyurmuştu.

LİEBERMAN: "ATEŞKES ÇOK BÜYÜK HATA OLUR"
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da dün yaptığı açıklamada, "Sükuneti sağlama niyetinde olduklarını" belirtmişti. Netanyahu "Eğer Hamas'ın da niyeti buysa sükunet sağlanır. Hamas saldırılarını yoğunlaştırırsa bizim cevabımız çok daha sert olacaktır" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman de İsrail radyosuna bu sabah yaptığı açıklamada, "Hamas'la varılacak bir ateşkesin çok büyük hata olacağı" görüşünü dile getirdi.

TOPLAM 18 KİŞİ ÖLDÜ
Yaşanan gerilim perşembe günü Hamas güçlerinin İsrail'in güneyindeki bir okula yaptığı roket saldırısıyla başlamıştı. İki kişinin yaralandığı saldırı ardından İsrail'in düzenlediği saldırılarda 18 kişi ölmüş ve onlarca kişi de yaralanmıştı. Filistin'li militanlar da dün akşama kadar 120'den fazla roket ve havan saldırısı düzenlemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...