İsrail ile büyükelçi gerilimi

Ankara-Tel Aviv hattında tansiyon yüksek. Gazze katliamının ardından iki ülke arasında büyükelçi restleşmesi yaşanıyor. Ankara, İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh'in ülkesine dönmesini istedi. Bu adımdan saatler sonra, İsrail yönetimi de Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu'nda görevli Büyükelçi Gürcan Türkoğlu'nun ülkeyi terk etmesini talep etti.

israil2.jpg

Gazze'de yaşanan Kudüs katliamının ardından Ankara'nın İsrail'e yönelik tepki adımları sürüyor. İsrail büyükelçisi Eitan Naeh'in ülkesine dönmesi istendi.

Bu Gazze katliamının ardından Türkiye'nin attığı ikinci diplomatik adım. Ankara ilk olarak hem Washington hem de Tel Aviv büyükelçilerini istişare için çağırmıştı.

Türkiye'nin İsrail'deki büyükelçisi Kemal Ökem Ankara'ya döndükten bir kaç saat sonra, Dışişleri Bakanlığı bir adım daha attı. İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh'i bakanlığa çağırdı.

Ortadoğu'dan Sorumlu Genel Müdür Kerem Kıratlı, Türkiye'nin tepkisini bir kez de yüzyüze İsrailli büyükelçiye iletti. Naeh'in bir süreliğine Türkiye'den ayrılması da istendi.

Edinilen bilgilere göre, Gazze'de Filistinlilere yönelik katliamın yanısıra, Naeh'in sosyal medya hesabından paylaştığı mesaj da Ankara'da tepkiye yol açtı.

Naeh, protestocular için "katil isyancı" ifadesini kullanmıştı.

İsrail yönetimi de Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu'nda görevli Büyükelçi Gürcan Türkoğlu'nun ülkeyi terk etmesini istedi. Ancak Türkoğlu'nun özel bir statüsü mevcut.

Türkoğlu, Türkiye'nin Filistin nezdindeki büyükelçisi olarak görev yapıyor. Bu nedenle de Türk yetkililer, "İsrail'in ülkeden ayrılma talebinde bulunamayacağının" altını çiziyor. Yetkililer bu talebin değerlendirildiğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...