İsrail Suriye'de İranlı general öldürdü

İsrail'in dün Suriye topraklarına yönelik saldırısında İran Devrim Muhafızları komutanlarından Muhammed Ali Allahdadi'yi de öldürdü.

ntv.com.tr 19.01.2015 - 15:03

İsrail Suriye'de İranlı general öldürdü

Fransız haber ajansı AFP'ye açıklama yapan Hizbullah kaynakları, İsrail'in dün Suriye'de helikopterle düzenlediği saldırıda 6 Hizbullah üyesinin yanısıra 6 İranlının da öldürüldüğünü iddia etti.

İsmi gizli kalması koşuluyla AFP'ye komuşan Hizbullah yetkilisi, "İsrail'in hava saldırısında biri komutan 6 İran askeri ile 6 Hizbullah üyesi öldürüldü. Ölenler, üç araçtan oluşan bir konvoyda bulunuyordlardı" dedi.

DEVRİM MUHAFIZLARI'NDAN AÇIKLAMA

İsrail'in saldırısıyla ilgili İran Devrim Muhafızları internet sayfasında da bir açıklama yapıldı. Açıklamada, İsrail saldırısında öldürülen komutanın General Muhammed Ali Allahdadi olduğu belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi: "General Muhammed Ali Allahdadi ve bazı savaşçılar ile Hizbullah güçleri, Siyonist rejimin saldırısına uğradı. Kahraman general ile Hizbullah üyeleri şehit edildi" denildi.

İran Devrim Muhafızları'nın açıklamasında, ölenler arasında İran askerleri olduğu yönünde bilgi paylaşılmadı.

İsrail 2008'de Şam'da öldürdüğü Hizbullah komutanı İmad Mugniye'nin oğlu Cihad Mugniye'yi de dün öldürdü. 

İsrail 2008'de Şam'da öldürdüğü Hizbullah komutanı İmad Mugniye'nin oğlu Cihad Mugniye'yi de dün öldürdü. 

HİZBULLAH'A AĞIR DARBE
Dünkü saldırıda ölen 6 kişi arasında Hizbullah'ın eski askeri kanat lideri İmad Mugniye'nin oğlu Cihad Mugniye de bulunuyordu.

NASRALLAH'IN KORUMASI ALTINDAYDI
Cihad Mugniye, babası İmad Mugniye'nin 2008'de Şam'da bir suikaste kurban gitmesinin ardından bizzat Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ve İran'ın Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani'nin koruması altında bulunuyordu.

Saldırının gerçekleştiği Kuneytra bölgesi, İsrail kontrolündeki Golan tepelerinin yakınında yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...